PHELLODENDRON AMURENSE Rupr. – korkovník amurský

Syn.: Phellodendron japonicum Maxim., Phellodendron sachalinense (F. Schmidt) Sarg., Zanthoxylum kibada Siebold
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Phellodendron amurense

Rozšíření: Druh je původní v severovýchodní Asii – Mandžusko, východní Čína, Korea, Japonsko, ruský Dálný východ, Tchaj-wan. V České republice ho můžeme roztroušeně najít v parcích a arboretech.

Ekologie: Ve svém původním areálu roste v horách. Preferuje vlhká místa nedaleko potoků. V kultuře se mu dobře daří na vlhčích hlubších půdách.

Popis: Korkovník amurský dorůstá do výšky 12–15(–23) m. Vyznačuje se krátkým kmenem a širokou, deštníkovitě rozvětvenou korunou. Lichozpeřený list je až 35 cm dlouhý, se 13 vejčitými až kopinatými lístky. Lístky jsou na líci leskle sytě zelené a lysé a na rubu modrozelené, s chloupky v bázi středního žebra. Listy velmi brzy na podzim žloutnou a po rozemnutí velmi nepříjemně páchnou. Pupeny jsou obklopeny listovou jizvou. Charakteristický je svou kůrou, která je v mládí stříbřitě šedá a později se mění v šedohnědou, silnou a korkovitou borku s vystouplými hřebeny. Velmi malé samčí i samičí květy se objevují v latnatém květenství uprostřed léta, nejčastěji v červnu. Plodem jsou černé, silně aromatické, 1 cm široké peckovice, které dozrávají v říjnu a zůstávají dlouho na stromě.

Využití: Dříve se korkovník hospodářsky využíval. Z jeho borky se dělala korkovitá drť, ze které se lisovaly zátky.

Poznámka: K rodu Phellodendron jsou v současnosti řazeny jen dva druhy (POWO 2022), kromě zde představovaného je to ještě druh Phellodendron chinense.

Phellodendron amurense
Phellodendron amurensePhellodendron amurense
Phellodendron amurense
Phellodendron amurense

Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 9. 2022 (Česko, Čechy, Bečov nad Teplou).