Syn.: Philesia buxifolia Lam. ex Poir.
Čeleď: Philesiaceae Dumort.

Philesia magellanica

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v jižní části Chile (od regionu Los Ríos na severu až po region Magallanes na jihu), zasahuje také do západní části argentinské provincie Santa Cruz.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na skalách i na kmenech a ve větvích dřevin. Kvete od prosince do února.

Philesia magellanica

Popis: Stálezelený, bohatě větvený polokeř či až opíravá liána, s větvemi nažloutlými, lysými, hustě olistěnými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, podlouhlé až eliptické, 17–35 mm dlouhé a 3,8–7 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu hrotité, kožovité, na líci zelené, na rubu výrazně světlejší, s jedinou výraznou střední žilkou. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou oboupohlavné, přisedlé, nicí, zvonkovité, okvětních lístků je 6, jsou volné, 3 vnější jen asi 18 mm dlouhé, nazelenalé až načervenalé, 3 vnitřní jsou podstatně delší než vnější, obvejčité až kopisťovité, až 50 mm dlouhé a 22 mm široké, na vrcholu hrotité, sytě růžové až nachově červené; tyčinek je 6, jsou kratší než okvětní lístky, čnělka je delší než tyčinky, nitkovitá, blizna je 3laločná. Plodem je vejcovitá bobule.

Poznámka: K čeledi Philesiaceae jsou řazeny jen dva rody, z nichž každý zahrnuje pouze jediný druh – dalším druhem čeledi je tedy Lapageria rosea. Oba druhy se vyskytují na jihozápadě Jižní Ameriky.

Philesia magellanica
Philesia magellanica
Philesia magellanica
Philesia magellanicaPhilesia magellanica
Philesia magellanica

Fotografoval Mário Duchoň, dne 4. 2. 2019 (Chile, Reg. de Los Lagos, Cerro Arcoiris, Valle de Cochamó).