Syn.: Phlomis nympharum O. Schwarz
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Phlomis armeniaca
Rozšíření: Západoíránsko-turanský druh, vyskytuje se především v turecké Anatolii, zasahuje také do Arménie a severozápadního Íránu, snad i do severního Iráku.
Ekologie: Roste v borových lesích a jejich lemech, v křovinaté stepní vegetaci, na suchých vápencových skalách, rovněž při okraji polí a na úhorech, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2400 m. Kvete od června do srpna.
Phlomis armeniaca
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, zhruba 60 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité až úzce kopinaté, 2–10 cm dlouhé a 0,8–2 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté nebo tupé, přitiskle chlupaté, chlupy jsou krátké, hvězdovité, na rubu jsou listy až šedobíle plstnaté. Květy vyrůstají ve 2–5 oddálených lichopřeslenech po 4–10 květech; listeny jsou skoro přisedlé nebo pouze krátce řapíkaté, čárkovité, chlupaté až plstnaté. Kalich je 13–17 mm dlouhý, plstnatý, kališní cípy jsou kopinaté, 4–6 mm dlouhé, špičaté; koruna je 25–35 mm dlouhá, žlutá, 2pyská, horní pysk je přilbovitý, spodní 3laločný. Plody jsou lysé tvrdky.
Phlomis armeniaca
Phlomis armeniaca
Phlomis armeniaca
Fotografováno dne 13. 6. 2008 (Praha, Botanická zahrada hlavního města Prahy).