Syn.: Astrocaryum borsigianum K. Koch, Astrocaryum pictum Balf. f., Stevensonia borsigiana (K. Koch) L. H. Bailey, Stevensonia grandifolia Duncan ex Balf. f.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Phoenicophorium borsigianum
Rozšíření: Monotypický rod, endemit Seychel, příbuzný třem dalším tamějším endemickým palmám (Nephrosperma van-houtteanum, Roscheria melanochaetes a Verschaffeltia splendida). Roste na většině žulových ostrovů tzv. vnitřní skupiny (Mahé, Praslin, Silhouette, La Digue, Frégate, Curieuse, Félicité a St Anne). Dnes je daleko nejčastější ze šestice zdejších endemických druhů palem.
Phoenicophorium borsigianum
Ekologie: Původně součást nižšího patra palmových i smíšených porostů se stálezelenými listnáči v nižších polohách ostrovů, kde roste ve velmi teplém a vlhkém tropickém klimatu, ale vybírá si víceméně mezická stanoviště. Řidčeji vystupuje i do vyšších nadmořských výšek (nad 500 m), kde se vyskytuje v poněkud chladnomilnější vegetaci ovlivňované častými mlhami. V současnosti poměrně dobře roste i zmlazuje i v druhotných lesích i na křovinatých, dříve odlesněných plochách.
Phoenicophorium borsigianumPhoenicophorium borsigianum
Phoenicophorium borsigianum
Phoenicophorium borsigianum
Popis: Menší až středně velká, až 20 m vysoká, jednodomá palma, význačná velmi neobvyklými listy. Kmen štíhlý, nevětvený, v mládí trnitý, na vrcholu s otevřeným chocholem listů. Listy jsou velké, až 2,5 m dlouhé, víceméně celistvé, často jen na vrcholku dvouklané, mají zpeřenou žilnatinu, podle níž jsou nápadně řasnatě složené, na okraji se třepí jen do 1/8–1/3; pouze solitérní jedinci vyčnívající z vegetace na vyfoukávaných stanovištích mají starší listy nepravidelně roztrhané až ke střední žilce. Květenství vyrůstá mezi listy, je latovité, 1–2krát rozvětvené. Květy jsou jednopohlavné, mají trojčetný kalich i korunu, samčí nesou zpravidla 18 tyčinek a nepatrné pistilodium, v samičích najdeme 6 staminodií a jednopouzdrý semeník s 3 bliznami. Plody jsou poměrně drobné, 8–10 mm dlouhé, oranžově červené, vejcovité peckovice.
Záměny: Listy tohoto druhu se podobají listům palmy Verschaffeltia splendida, odlišují se pravidelně roztřepeným okrajem.
Phoenicophorium borsigianum
Phoenicophorium borsigianum
Phoenicophorium borsigianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3.–14. 2. 2011 (Seychely: ostrovy Mahé a Praslin).