PHOENIX ATLANTICA A. Chev. – datlovník / datľovník

Syn.: Phoenix atlantidis A. Chev.
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Phoenix atlantica

Rozšíření: Endemit Kapverd. Původní výskyt je omezen na ploché ostrovy (Sal, Boavista, Maio, Santiago a Santa Luzia). Jediná původní palma Kapverdských ostrovů.

Ekologie: Okraje koryt periodických vodních toků (wádí). V současné době znám povětšinou pouze v malých koloniích, rozsáhlejší porosty jsou velmi vzácné.

Phoenix atlantica

Popis: Dvoudomá stromová palma; kmeny vyrůstají zpravidla trsovitě po 2–6, jsou nevětvené, 5–15 m vysoké, pokryté bázemi řapíků odumřelých listů. Listy tvoří chochol na vrcholu kmenů, jsou zpeřené, 2–3 m dlouhé, s mnoha úzkými úkrojky. Květenství je latovité, samčí květy mají zašpičatělé okvětní lístky. Plody jsou růžové peckovice, asi 2 cm dlouhé a 1 cm široké, sladké, s jedinou peckou, ale dužnina je tenká.

Využití: Listy i plody byly využívány jako krmivo pro dobytek, kromě toho poměrně chutné plody byly konzumovány jako ovoce. Z listů se nadto vyráběly košíky.

Poznámka: Blízce příbuzný druh pravému datlovníku (Phoenix dactylifera), za jehož vnitrodruhový taxon byl považován řadou badatelů až donedávna; teprve studie pomocí moderních molekulárních metod prokázaly oprávněnost druhového hodnocení. Nejvýraznější morfologickou odlišností druhu Phoenix atlantica je jeho trsnatý vzrůst.

Phoenix atlanticaPhoenix atlantica
Phoenix atlantica
Phoenix atlantica
Phoenix atlantica

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. a 12. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Sal, Murdeira).