Syn.: Agaricus floccosus Schaeff., Agaricus squarrosus Batsch, Agaricus squarrosus Batsch var. squarrosus, Agaricus squarrosus Weigel, Agaricus squarrosus var. verruculosus (Lasch) Fr., Agaricus verruculosus Lasch, Dryophila squarrosa (Weigel) Quél., Hypodendrum floccosum (Schaeff.) Overh., Lepiota squarrosa (Batsch) Gray, Lepiota squarrosa (Batsch) Gray var. squarrosa, Pholiota jahnii sensu Breitenbach et Kränzlin, Pholiota squarrosa var. verruculosa (Lasch) Sacc.
Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Pholiota squarrosa
Rozšíření a ekologie: Roste velmi hojně v trsech od srpna do prosince na pařezech a ležících kmenech, ale napadá i přízemní části kmene a kořeny živých stromů, listnáčů i jehličnanů. Najdeme ji v lesích, alejích i parcích.
Popis: Klobouk má průměr 3–20 cm, v mládí je polokulovitý, kuželovitý, později poklicovitý až plochý, na středu většinou s hrbolkem. Povrch je suchý, s hrubými odstávajícími zahnutými šupinami. Klobouk má světle žlutou až okrovou barvu, šupiny jsou rezavé až červenohnědé, na okraji klobouku bývají zbytky závoje. Lupeny jsou husté, přirostlé, někdy mírně sbíhavé, v mládí žlutavé, postupně olivově žluté až rezavě hnědé. Třeň je vysoký 5–20 cm, 1–2 cm tlustý, válcovitý, na bázi zúžený, plný, nahoře je žlutý, směrem dolů přechází v rezavě hnědou barvu. Nese plstnatý šupinatý mizející prsten. Nad prstenem je třeň hladký, pod ním je pokrytý zahnutými odstávajícími šupinami. Dužnina je nažloutlá, tuhá, vůně ředkvová, chuť nahořklá. Výtrusný prach je rezavě hnědý, výtrusy žlutohnědé, elipsoidní, hladké, 6–8 × 3,5–4,5 µm velké.
Záměny: Od podobných václavek se liší především výraznými šupinami. Může být zaměněna za některé jiné šupinovky, například šupinovkou zlatozávojovou (Pholiota cerifera) a šupinovku ježatou (Pholiota squarrosoides).
Poznámka: Je jedlá, ale nepříliš dobrá a vzhledem k tuhé dužnině těžce stravitelná (je tužší než václavky), může způsobit zažívací obtíže, ke sběru se příliš nedoporučuje.
Pholiota squarrosaPholiota squarrosa
Pholiota squarrosa
Fotografováno ve dnech 30. 8. (u Nového Města pod Smrkem) a 25. 10. 2008 (Kokořínsko, u Dubé).