PHOLIOTA SQUARROSOIDES (Peck) Sacc. – šupinovka ježatá / šupinovka bledookrajová

Čeleď: Strophariaceae Singer et A. H. Sm. – límcovkovité
Pholiota squarrosoides
Rozšíření: Je rozšířena v mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá od července do prosince na trouchnivějícím dřevu listnáčů, především buků, také bříz, javorů a olší, v listnatých a smíšených lesích, upřednostňuje horské polohy. Objevuje se obvykle v trsech, vzácně jednotlivě.
Pholiota squarrosoides
Popis: Klobouk má průměr 3–11 cm, je polokulovitý, později vyklenutý, široce zvoncovitý až poklicovitý se středovým hrbolkem. Na bělavém lepkavém podkladu jsou rozptýlené nápadné žlutohnědé šupiny se zvednutým okrajem, nejhustší na středu, okraj klobouku je lemovaný zbytky vela. Lupeny jsou husté, většinou připojené, široké u třeně, zužující se k okraji, v mládí bělavé, někdy s rezavými skvrnami, ve stáří zbarvené výtrusy rezavě hnědě. Třeň je 4–10 cm dlouhý, do 1,5 cm tlustý, nahoře hedvábně hladký, bělavý, pod pomíjivým prstenem nebo prstenovou zónou světle kožový, pokrytý hrubými zvednutými šupinami podobně zbarvenými jako na klobouku, někdy se u báze zbarvuje červenohnědě. Dužnina je tlustá, měkká, bělavá, vůně a chuť nevýrazná. Výtrusný prach je skořicově hnědý, výtrusy hladké, široce elipsoidní, 4–6 × 2,5–3,5 µm velké.
Pholiota squarrosoides
Záměny: Velmi podobná je šupinovka kostrbatá (Pholiota squarrosa), která má v mládí lupeny nažloutlé s olivovým odstínem, suchý povrch klobouku, ředkvový pach a větší výtrusy.
Využití: Většinou je považována za nejedlou, v některých zdrojích je uváděna jako jedlá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu hub (makromycetů) ČR je v kategorii EN – ohrožený druh. Je ohrožena vyklízením padlých stromů z přirozených porostů a likvidací starých stromů v kulturní krajině.
Pholiota squarrosoides
Pholiota squarrosoides
Fotografováno dne 17. 11. 2009 (Ralská pahorkatina, pod Velkým Jelením Vrchem).