Syn.: Phoradendron juniperinum subsp. libocedri (Engelm.) Wiens, Phoradendron juniperinum var. libocedri Engelm., Phoradendron juniperinum var. ligatum (Trel.) Fosberg, Phoradendron juniperinum f. nanum Trel., Phoradendron libocedri (Engelm.) Howell, Phoradendron ligatum Trel.
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité; Santalaceae R. Br. – santálovité
Phoradendron juniperinum
Rozšíření: Vyskytuje se na jihozápadě Spojených států (od jihozápadního Texasu až po Kalifornii, na sever zasahuje do Oregonu a Utahu) a v severním Mexiku (Baja California, Chihuahua, Coahuila, Durango, Sonora).
Ekologie: Roste především v lesích s převahou jalovce a borovice, v nadmořské výšce 1000–2300 m. Parazituje zejména na různých druzích jalovce, včetně Juniperus osteosperma, J. scopulorum a J. occidentalis, někdy na druzích rodu Cupressus, velmi vzácně i na druhu Chamabaetiaria millefolium. Je poloparazitem, z hostitele získává vodu a živiny; energii může částečně získat i fotosyntézou pomocí chlorofylu, který obsahuje povrch větviček.
Phoradendron juniperinum
Popis: Poloparazitický bohatě větvený dvoudomý keřík s dřevitou bází. Větve jsou přímé, 20–40(–80) cm dlouhé, s početnými uzly s intenodii 0,5–2 cm, žlutozelené, lysé. Listy jsou redukované na šupiny s délkou do 1 mm. Trojčetné květy jsou uspořádané v klasech v paždí listů; samčí květy po 6 nebo 8 v klasech většinou s jedním plodným článkem, samičí květy po 2 v klasech s jedním plodným článkem; drobné okvětí v plodu přetrvává. Plody jsou kulovité bobule o průměru 4 mm, ve zralosti světle růžové.
Využití: V tradiční medicíně byl odvar z nati používán k léčbě bolestí břicha a byl součástí bylinné směsi, z níž se nálev užíval při porodu.
Phoradendron juniperinum
Phoradendron juniperinum
Phoradendron juniperinum
Fotografováno dne 28. 8. 2014 (USA, Colorado, Mesa Verde).