Syn.: Cypripedium klotzschianum Rchb. f., Cypripedium schomburgkianum Klotzsch ex M. R. Schomb., Paphiopedilum klotzscheanum (R. H. Schomb. ex Rchb. f.) Pfitzer, Paphiopedilum klotzschianum (Rchb. f.) Stein, Selenipedium klotzschianum (Rchb. f.) Rchb. f., Selenipedium schomburgkianum (Klotzsch ex M. R. Schomb.) Desbois
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Phragmipedium klotzschianum
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, byl popsán z Guyany, vyskytuje se i v jihovýchodní Venezuele, patrně rovněž v nejsevernějších oblastech Brazílie.
Ekologie: Terestrická orchidej rostoucí v křovinaté savaně, v písčinách i štěrcích na březích vodních toků, v nadmořské výšce zhruba od 500 až do 1000(–1800) m.
Phragmipedium klotzschianum
Popis Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a se 4–8 dvojřadě uspořádanými listy, které jsou úzké, trávovité, 13–40 cm dlouhé a asi 1 cm široké, lysé. Stvol je přímý, žláznatě chlupatý, 25–60 cm dlouhý, listeny jsou objímavé, vejčité až kopinaté, ke stvolu přitisklé, květy vykvétají po 2–3 na vrcholu stvolu, jsou velmi nápadné, až 8 cm dlouhé, nažloutlé, červenohnědé žilkované, vnější okvětní lístky jsou vejčité, chlupaté, vnitřní značně dlouhé, užší než vnější, spirálovitě zkroucené, pysk je vakovitý, se zavinutými okraji. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: Rod Phragmipedium zahrnuje zhruba 30 druhů se středo- a jihoamerickými areály.
Phragmipedium klotzschianum
Phragmipedium klotzschianum
Phragmipedium klotzschianum
Phragmipedium klotzschianum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, El Oasis).