Syn.: Amaryllis gladioloides (Hieron.) Traub et Uphof, Amaryllis herbertiana (Lindl.) Traub et Uphof, Eustephia herbertiana (Lindl.) D. Dietr., Famatina herbertiana (Lindl.) Ravenna, Famatina maulensis Ravenna, Famatina saxatilis Ravenna, Habranthus gladioloides Hieron., Hippeastrum gladioloides (Hieron.) Pax, Hippeastrum herbertiana (Lindl.) Baker, Miltinea maulensis (Ravenna) Ravenna, Phycella graciliflora Herb., Rhodophiala gladioloides (Hieron.) Traub, Rhodophiala herbertiana (Lindl.) Hunz.
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité

Phycella herbertiana

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na severoargentinsko-chilském pomezí, od argentinské provincie Catamarca na severu až po Neuquén na jihu, přesahuje i do sousedních regionů Chile.

Ekologie: Roste na horských svazích a pláních, na sezónně vlhkých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od (800–)1200 až do 2000(–2300) m. Kvete od října do prosince.

Phycella herbertiana

Popis: Geofyt s podzemní vejcovitou cibulkou, která je hnědá a dorůstá průměru okolo 3 cm. Listy jsou 3–4, úzce řemenovité, 15–30 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, zelené. Stvol je přímý, 20–35 cm dlouhý, často červeně naběhlý, zakončený okolíkem 1–5 květů, který je podepřen dvěma úzce kopinatými, až 6 cm dlouhými listeny toulce. Květy jsou stopkaté, trubkovité, až 30 mm dlouhé a 7–9 mm široké, poněkud zakřivené, červené, okvětních lístků je 6, jsou nestejné, na vrcholu dozadu zahnuté, špičaté, tyčinek je 6, jsou nestejně dlouhé, čnělka je nitkovitá, dolů ohnutá. Plodem je tobolka.

Poznámka: Do rodu Phycella je v současnosti započítáváno pět druhů, všechny pocházejí z jihozápadu Jižní Ameriky.

Phycella herbertiana
Phycella herbertiana

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 11. 2014 (Argentina, prov. Mendoza, okolí obce Uspallata).