Syn.: Blaeria leucocephala Bory, Phylica leucocephala (Bory) Cordem., Phylica mauritiana Bojer, Phylica mauritiana var. linearifolia Pillans
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Phylica nitida
Rozšíření: Jediný zástupce rodu na Maskarénách, endemit ostrovů Réunion a Mauricius. Rod má centrum diverzity v nejjižnější části Afriky (celkem bylo popsáno asi 150 druhů) a je bohatě zastoupen v kapské vegetaci fynbos, v níž patří k podstatným součástem erikoidních křovin. Několik druhů je rovněž známo i z Madagaskaru; odlišnost blízce příbuzného druhu Phylica arborea, který se vyskytuje na ostrovech v jižním Atlantiku (Tristan da Cunha a Gough) a v jižní části Indického oceánu (Amsterdam, St. Paul), byla rozeznána teprve nedávno pomocí molekulárních metod.
Phylica nitida
Ekologie: Především vřesovcové křoviny v horách nad horní hranicí lesa, kde spolu s druhy Erica reunionensis a Erica arborescens vytváří často porostní dominantu. Níže sestupuje jen na skalnatých stanovištích. Roste v nadmořských výškách 650–2300 m. Stanoviště jsou velmi větrná, ve vysokých nadmořských výškách dotovaná i zvýšeným množstvím UV záření. Těmto vlivům odpovídá i potřeba omezit výpar a přehřívání, čemuž napovídají drobné listy i charakteristické odění.
Phylica nitida
Popis: Kompaktní až metlovitý keř 2–3 m vysoký, bohatě větvený. Větve i listy jsou pokryty hustým šedobílým vlnatým až vločkovitým oděním tvořeným hvězdovitými chlupy, listy od špičky posléze olysávají. Listy jsou střídavé, velmi krátce řapíkaté, asi 1 cm dlouhé, s eliptickou až čárkovitou čepelí, na okraji výrazně podvinuté, na vrcholu tupé nebo zašpičatělé. Květenství se tvoří na konci větví, jsou hustá, mnohokvětá. Přisedlé nebo kratičce stopkaté nevelké pětičetné květy vyrůstají jednotlivě nebo po 2–4 v paždí listenů, které jsou listům velmi podobné. Kalichy jsou na vnější straně pokryty velmi hustými bílými zkadeřenými chlupy, na vnitřní straně jsou hnědožluté; koruny chybějí. Tyčinek je 5, spodní semeník vytváří kuželovitou češuli. Plodem je tobolka.
Phylica nitida
Phylica nitida
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 11. a 14. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Mafate a Piton de la Fournaise).