PHYLLANTHUS ACIDUS Poir.

Syn.: Averrhoa acida L., Cicca acida (L.) Merr., Cicca acidissima Blanco, Cicca disticha L., Cicca nodiflora Lam., Cicca racemosa Lour., Diasperus acidissimus (Blanco) Kuntze, Phyllanthus acidissimus (Blanco) Müll. Arg., Phyllanthus cicca Müll. Arg., Phyllanthus cochinchinensis (Lour.) Müll. Arg., nom. illeg., Phyllanthus distichus (L.) Müll. Arg., nom. illeg., Phyllanthus longifolius Jacq., Tricarium cochinchinense Lour.
Čeleď: Phyllanthaceae Martinov

Phyllanthus acidus

Rozšíření: Rostlina nejasného původu. Uvažuje se, že pochází z Madagaskaru nebo z jihovýchodní Asie; na Filipínách se pěstovala již v prehistorických dobách. Do původního areálu se někdy zahrnuje i Mauricius a Réunion, ale i Polynésie a Havajské ostrovy. Podle jiných názorů pochází z tropické Ameriky.

Ekologie: Daří se mu v nížinách v tropickém klimatu, nejvýše do 1800 m n. m. Optimálně roste v územích s teplotami v rozmezí 20–29 °C a s ročním úhrnem srážek 1500–2500 mm, dobře snáší periodická období sucha.

Popis: Menší opadavý jednodomý stromek vysoký 2–10 m; borka je drsná, šedá, s lenticelami; olistěné postranní větvičky jsou (20–)25–50 cm dlouhé, nesou 5–40 listů. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, široce vejčité až kopinaté, (4–)5–9 cm dlouhé a (2–)2,5–4,5 cm široké, na bázi tupé až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté; palisty jsou trojúhelníkovité. Čtyřčetné jednopohlavné květy tvoří nevelká klubíčka na bezlistých větvičkách, vyrůstajících ze starších větví; samčí květy mají růžové kališní lístky a 4 volné tyčinky; samičí květy rovněž s růžovými kalichy nesou staminodia, jejich gyneceum má svrchní semeník a hluboce rozeklanou bliznu. Plody jsou zelenavě žluté až bělavé, stlačeně kulovité peckovice 1–1,5 cm dlouhé a (1,2–)1,5–2(–2,5) cm široké, na povrchu s 6–8 růžkami, uvnitř s pevnou kyselou dužninou a uprostřed s pecičkou, v níž se nachází 6–8 semen.

Využití: Pěstuje se pro chutné šťavnaté velmi kyselé plody, které se konzumují čerstvé nebo i tepelně upravené, doporučuje se eliminovat přílišnou kyselost osolením. Obsahují hodně vitaminu C a mají lehce projímavý účinek. Listy se místy konzumují jako zelenina. Odvar z kořenů se používá proti zácpě, léčí se jím astma; zevně použit na kůži se užívá při kožních onemocněních. Borka obsahuje hodně tříslovin a v minulosti se využívala v koželužství.

Phyllanthus acidus
Phyllanthus acidus
Phyllanthus acidus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2008 (Réunion, L‘Hermitage les Bains).