Syn.: Phyllitis scolopendrium (L.) Newman, Phyllitis vulgaris Bub., Scolopendrium officinarum Sw., Scolopendrium phyllitis Roth, Scolopendrium vulgare Sm.
Česká jména: bindas obecný (Opiz 1852), bindas lékařský (Sloboda 1852), jelení jazyk (Čelakovský 1887), jelení jazyk obecný (Polívka 1912), jazyk jelení (Dostál 1989), jelení jazyk celolistý (Kubát 2002)
Čeleď: Aspleniaceae Newman – sleziníkovité
Phyllitis scolopendrium
Rozšíření: Evropa, především v její západní a jižní části, Makaronésie (Kanárské i Azorské ostrovy), severní Afrika, Sřední Asie a Čína. U nás se vyskytuje velice vzácně na Moravě (Moravský kras, Karpaty), ojediněle i jinde, kupříkladu v otevřených kamenných studnách (na tomto místě byl jelení jazyk celolistý například před několika lety objeven v Sokolově a Brně).
Ekologie: Vyhledává vlhké a zastíněné vápencové skály, roste i na suťových svazích.
Popis: Vytrvalá kapradina s přezimujícími listy, listy jsou eliptické, kožovité, celistvé, 15-60 cm dlouhé. Na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnicové kupky, výtrusy dozrávají od července do října.
Ohrožení a ochrana: Jelení jazyk celolistý je kriticky ohroženým druhem naší flóry (C1r), podle zákona je chráněn ve stejné kategorii (§1). Na Slovensku je z hlediska ohrožení hodnocen jako druh málo dotčený (LC), je zde chráněn zákonem, stejně tak v Polsku, Německu a Švýcarsku.
Poznámka: V minulosti byl jazyk jelení rostlinou opředenou mnohými pověstmi, věřilo se, že jeho výtrusy mohou zajistit neviditelnost, mnohem méně poeticky se listy používaly i jako salátová zelenina. Objevuje se v zahradách, pěstují se i různé formy druhu, které mají list zkadeřený i třepenitý.
Asplenium scolopendriumAsplenium scolopendrium
Asplenium scolopendrium
Fotografováno ve dnech 17. 5. a 29. 7. 2003 (Moravský kras, Pustý žleb).