MESEMBRYANTHEMUM CANALICULATUM Haw. – kosmatec / poludňovka

Syn.: Aridaria canaliculata (Haw.) Friedrich, Phyllobolus canaliculatus (Haw.) Bittrich, Sphalmanthus canaliculatus (Haw.) N. E. Br.
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité

Phyllobolus canaliculatus

Rozšíření: Endemit jihoafrického pobřeží, vyskytuje se v provinciích Western a Eastern Cape od Kapského poloostrova po Port Elizabeth.

Ekologie: Typickým stanovištěm jsou pobřežní duny.

Phyllobolus canaliculatus

Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s dlouze plazivými, měkce dřevnatějícími a v uzlinách kořenujícími lodyhami; kořeny jsou hlízovitě ztloustlé. Listy jsou na sterilních částech vstřícné, pod květy střídavé, na průřezu zaobleně trojúhlé, na povrchu s vyniklými nafouklými buňkami, které tvoří plastickou strukturu. Květy dorůstají 2–3 cm v průměru; kališních lístků je 5; korunní lístky jsou početné, bílé; tyčinky jsou početné; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je kuželovitý, s nákoutní placentou. Plod je pětipouzdrá tobolka.

Poznámka: Vymezení rodu Mesembryanthemum se v nedávné době opět – poněkolikáté již – změnilo: původně sem náležely téměř všechny jihoafrické druhy čeledi Aizoaceae, postupně od něj byly odštěpovány užší rody, vymezené hlavně specifickými znaky na semeníku a plodech. V nedávné době se však ukázalo, že úžeji vymezený rod Phyllobolus není monofyletický, a že optimálním řešením je přesun všech druhů do rodu Mesembryanthemum. V tomto pojetí do rodu kosmatec tedy náleží celkem 106 druhů (POWO 2021), pocházejících převážně z Jihoafrické republiky, Namibie a Angoly; u tří druhů se spekuluje, jestli nejsou původní ve Středozemí.

Mesembryanthemum canaliculatum
Phyllobolus canaliculatus
Phyllobolus canaliculatus

Fotografováno dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Mossel Bay).