Syn.: Aridaria canaliculata (Haw.) Friedrich, Mesembryanthemum canaliculatum Haw., Sphalmanthus canaliculatus (Haw.) N. E. Br.
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité
Phyllobolus canaliculatus
Rozšíření: Endemit jihoafrického pobřeží, vyskytuje se v provinciích Western a Eastern Cape od Kapského poloostrova po Port Elizabeth.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou pobřežní duny.
Phyllobolus canaliculatus
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s dlouze plazivými, měkce dřevnatějícími a v uzlinách kořenujícími lodyhami; kořeny jsou hlízovitě ztloustlé. Listy jsou na sterilních částech vstřícné, pod květy střídavé, na průřezu zaobleně trojúhlé, na povrchu s vyniklými nafouklými buňkami, které tvoří plastickou strukturu. Květy dorůstají 2–3 cm v průměru; kališních lístků je 5; korunní lístky jsou početné, bílé; tyčinky jsou početné; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je kuželovitý, s nákoutní placentou. Plod je pětipouzdrá tobolka.
Poznámka: Postavení (resp. jméno) rodu není úplně ujasněné; někteří současní badatelé jej znovu zahrnují do široce chápaného rodu Mesembryanthemum. V předkládaném užším pojetí do něj náleží asi 30 jihoafrických druhů, vyskytují se v jižní Namibii a na jihozápadě Jihoafrické republiky.
Phyllobolus canaliculatus
Phyllobolus canaliculatus
Phyllobolus canaliculatus
Fotografováno dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Mossel Bay).