Syn.: Bryanthus breweri A. Gray
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Phyllodoce breweri
Rozšíření: Druh horských oblastí severoamerické Kalifornie a Nevady, vyskytuje se v Kaskádovém pohoří, Sierra Nevadě a rovněž poněkud odděleně v pohoří San Bernardino Mountains.
Ekologie: Roste na horských a subalpínských loukách, na skalnatých svazích, v nadmořské výšce od 1200 až do 3500 m. Kvete od června do srpna.
Phyllodoce breweri
Popis: Bohatě větvený keřík dosahující výšky 10–40 cm, s větvemi vystoupavými a letorosty hustě žláznatě chlupatými. Listy jsou od lodyhy odstálé, čárkovité, 5–20 mm dlouhé a jen 1–2 mm široké, celokrajné nebo jemně pilovité, lysé. Květenství je terminální, chocholičnaté až hroznovité, 8–30květé; květy jsou oboupohlavné, 5četné; kališní lístky jsou kopinaté až úzce vejčité, 3–4,5 mm dlouhé, na okraji brvité; koruna je zvonkovitá, bílá, růžová nebo purpurová, dosahuje 7–9 mm v průměru, korunní cípy jsou zahnuté; tyčinek je 9–10, jsou z květu vyniklé, nitky jsou 5–8 mm dlouhé, prašníky purpurové, čnělka je 6–8 mm dlouhá. Plodem je 5pouzdrá kulovitá tobolka, o průměru 3–3,5 mm, žláznatě chlupatá.
Phyllodoce breweri
Phyllodoce breweri
Phyllodoce breweri
Phyllodoce breweri
Phyllodoce breweri
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Lassen Volcanic National Park).