Syn.: Polycarena cephalophora (Thunb.) Lewyns, Selago cephalophora Rolfe, Selago cephalophora Thunb.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Phyllopodium cephalophorum
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste podél pobřeží Atlantiku v provincii Western Cape, na jih až po Kapský poloostrov.
Ekologie: Provází písčitá místa, pobřežní duny a plošiny do nadmořské výšky 300 m. Lokality leží v území s převažujícími zimními srážkami.
Phyllopodium cephalophorum
Popis: Drobná jednoletá bylina, dorůstá výšky 5–30 cm; lodyha je poléhavá nebo vystoupavá, větvená většinou jen při bázi, s krátkými nežláznatými chlupy. Listy jsou dole vstřícné, horní střídavé, obkopinaté, 1,2–2,5 cm dlouhé, oddáleně zubaté, na vrcholu tupé. Květenství je koncový hrozen, často zkrácený do chocholíku; kopinaté listeny přirůstají ke květní stopce; květy jsou 5četné; kalich je trubkovitý, slabě dvoupyský, asi 6 mm dlouhý, s podlouhlými cípy kratšími než je kališní trubka; koruna je slabě souměrná, bílá, růžová nebo světle fialová, korunní trubka je trubkovitá, přímá, 1,2–1,4 cm dlouhá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je dvoupouzdrý, čnělka je nitkovitá. Plody jsou vejcovité přehrádkosečné tobolky; semena jsou nekřídlatá.
Poznámka: Do rodu Phyllopodium se v současné době řadí asi 25 druhů, které rostou ve velmi omezeném území na jihozápadě afrického kontinentu, v Kapské a Západokapské provincii, velmi omezeně přesahují i do Namibie.
Phyllopodium cephalophorum
Phyllopodium cephalophorum
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, West Coast National Park).