Syn.: Phyllostachys sapida T. P. Yi
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Phyllostachys propinqua

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se především ve střední Číně v provinciích Che-nan, Ťiang-su, An-chuej, Če-ťiang, Chu-pej, Fu-ťien, Ťiang-si, Kuej-čou, Kuang-si a Jün-nan. Rod Phyllostachys zahrnuje asi 50 dosti podobných druhů, až na výjimky čínské endemity.

Ekologie: Pravděpodobně původně tvořil křoviny, přirozený výskyt ale není zcela jasný. Je zimovzdorný, snáší dosti hluboké poklesy teploty a i ve středoevropských podmínkách patří k nejodolnějším druhům bambusů.

Phyllostachys propinqua

Popis: Statný bambus, tvoří křovité porosty a dorůstá výšky až 6 m; oddenek je plazivý. Stébla jsou větvená, mají 3–4 cm v průměru, jejich internodia jsou až 20 cm dlouhá, lysá, v mládí bíle pomoučená. Listy vyrůstají po 2–3 na větvičkách posledního řádu, mají obvykle červenohnědou nebo žlutohnědou pochvu; čepel je kopinatá, 7–16 cm dlouhá a 1–2 cm široká; jazýček je vyniklý, brvitý, ouška a brvy kolem pochvy obvykle chybějí. Květenství tvoří až 7 shloučených klásků, podepřených listeny; klásky nesou 2–7 květů, vrcholový je sterilní; pluchy jsou proměnlivé; plenky jsou 3; tyčinky jsou 3; blizny jsou obvykle 3, péřité. Obilka je v obrysu eliptická.

Využití: V Číně jeden z často pěstovaných bambusů, odolných vůči chladu.

Phyllostachys propinqua
Phyllostachys propinqua
Phyllostachys propinqua

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).