Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Phyllostachys vivax

Rozšíření: Druh jihovýchodní Číny, je uváděn z oblasti od provincie Jün-nan na jihozápadě areálu až po Šan-tung na jeho severovýchodě. V rámci druhu bývají rozlišovány zhruba čtyři formy, na našich fotografiích je zachycena forma Phyllostachys vivax f. aureocaulis.

Ekologie: Vytváří křovinaté porosty, často je také vysazován. Kvete od dubna do května.

Phyllostachys vivax

Popis: Statný bambus dosahující výšky 5–15 m, jehož barevně nápadná stébla dorůstají průměru 4–8 cm a na vrcholu jsou obvykle svěšená, internodia jsou 25–35 cm dlouhá, podle formy šedozelená, žlutozelená až skoro celá žlutá, obvykle pruhovaná, zprvu bíle pomoučená, lysá. Listy vyrůstají po 2–3 na větvičkách posledního řádu; jazýček je až 3 mm dlouhý; čepel je kopinatá, lehce svěšená, 9–18 mm dlouhá a 1,2–2 cm široká. Květenství tvoří klásky až 4 cm dlouhé, které jsou podepřené listeny, klásky jsou 2–3květé, řídce chlupaté, plucha je až 32 mm dlouhá, řídce chlupatá, pluška je kratší, skoro lysá, plenky úzce kopinaté, asi 5 mm dlouhé; tyčinky jsou 3, blizny také 3. Plodem je eliptická obilka.

Využití: Pěstuje se pro svá barevně výrazná stébla, zaujmou i svěšené listy některých jeho forem, lze jej pěstovat i v teplejších oblastech střední Evropy. Ze stébel se v Číně vyrábějí násady na zemědělské nářadí.

Phyllostachys vivaxPhyllostachys vivax
Phyllostachys vivax
Phyllostachys vivax

Fotografováno dne 11. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Botanischer Garten der Universität Wien).