Syn.: Chrysopteris phymatodes (L.) Link, Phymatodes scolopendria (Burm. f.) Ching, Pleopeltis phymatodes (L.) T. Moore, Polypodium phymatodes L., Polypodium scolopendrium Burm. f.
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Phymatosorus scolopendria
Rozšíření: Areál zabírá tropy Starého světa – roste od subsaharské Afriky až po jižní cíp kontinentu, na ostrovech v Indickém oceánu (Madagaskar, Maskarény, Seychely, Srí Lanka), v jižní a jihovýchodní Asii (od Indie a Malajsie po japonské ostrovy Rjúkjú), zasahuje i do severní Austrálie a do Oceánie. Výskyt v tropické Americe je zřejmě druhotný.
Ekologie: Roste terestricky i epifyticky na rozmanitých stanovištích, na skalách, na mělké skeletovité půdě i na bázích kmenů stromů.
Phymatosorus scolopendria
Popis: Nápadná kapradina se zeleným plazivým oddenkem tlustým asi 1 cm a řídce pokrytým černohnědými plevinami. Listy oddálené, řapíkaté, lysé; řapík 10–50 cm dlouhý; listová čepel kožovitá, v obrysu trojúhelníkovitá, vejčitá nebo kopinatá, 13–50 cm dlouhá a 9–35 cm široká, peřenoklaná až peřenodílná; úkrojky směřují kupředu, podlouhlé, až 17 cm dlouhé, směrem k vrcholu postupně zúžené do špičky. Kupky výtrusnic okrouhlé až eliptické, asi 5 mm v průměru, v jedné řadě podél střední žilky úkrojků; ostěry chybějí.
Phymatosorus scolopendria
Phymatosorus scolopendria
Phymatosorus scolopendria
Phymatosorus scolopendria
Phymatosorus scolopendria
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8., 10. a 13. 9. 2008 (Réunion, Ste-Susanne, Grand Brûlé a Mare Longue), 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: národní park Morne Seychellois) a Věra Svobodová, dne 17. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).