Syn.: Alkekengi officinarum Moench
Česká jména: višně mořské (Hájek 1562), višně mořská (Zalužanský 1592), mechuňka, baborolka (Presl 1819), mochyně baborolka (Presl 1823), mochyně baborolka, židovské třešně, psí višně, židoviny, mechuňka, mořská višně, liščí jablíčko (Sloboda 1852), baborolka lékařská (Opiz 1852), mochyně, židovská třešeň (Čelakovský 1879), mochyně židovská třešeň (Dostál 1950), mochyně židovská (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: boborolník židovský, morské, židovské višně, boborelka, možžucha, miazunka, mochyně (Reus 1853), machovka židovská čerešňa (Dostál 1950), machovka čerešňová (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Physalis alkekengi
Rozšíření: Původní je zřejmě jen v jihovýchodní Evropě, pěstuje se v zahradách skoro celé Evropy, odtud snadno zplaňuje. Proto se s tímto druhem můžeme setkat v celé jižní i střední Evropě, jižní Skandinávii, Anglii, na kapverdském ostrově Santiago, ale i Střední Asii a Severní Americe. Traduje se, že rostlina byla po Evropě rozšiřována kočovnými Romy, u nás byla běžná v zahradách už ve druhé polovině 16. století (Hájek 1562).
Ekologie: Na jihovýchodě Evropy roste v lesních lemech a na březích vodních toků, u nás je častá v okolí lidských sídel, na skládkách a rumištích, kolem cest, především v teplejších oblastech.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–70(–100) cm vysoká, lodyha je vystoupavá až přímá, nevětvená nebo nahoře chudě větvená, listy jsou zdánlivě vstřícné, řapíkaté, vejčité, na bázi klínovitě zúžené až uťaté, na okraji mělce chobotnaté. Květy vyrůstají jednotlivě, mají 15–25 mm v průměru, koruna je špinavě bílá, kolovitá, lem 5cípý, kalich za plodu červený nebo oranžový, kvete od června do srpna. Plodem je kulovitá bobule, oranžová až šarlatově červená.
Využití: Používá se jako dekorativní rostlina do suchých vazeb, cení se dlouho trvanlivý oranžový kalich, který se podobá malému čínskému lampionku. V malém množství lze plody používat i v přírodní medicíně, nezralé plody jsou však jedovaté.
Poznámka: Rostlina se kromě semen rozšiřuje také plazivými oddenky, které jsou velmi houževnaté, může se proto stát nepříjemným plevelem.
Physalis alkekengiPhysalis alkekengi
Physalis alkekengiPhysalis alkekengi
Fotografováno dne 13. 8. 2007 (Praha-Hostivař).