Syn.: Phytolacca altamiranii Ram. Goyena, Phytolacca longespica Moq., Phytolacca malabarica Crantz, Phytolacca mexicana Crantz, Phytolacca nova-hispania Millsp., Phytolacca octandra var. angustifolia Moq., Phytolacca purpurascens A. Braun et Bouché, Phytolacca sessiliflora Kunth et C. D. Bouché, Phytolacca triquetra Moench, Phytolacca venezuelensis O. C. Schmidt, Sarcoca icosandra (L.) Raf.
Čeleď: Phytolaccaceae R. Br. – líčidlovité
Phytolacca icosandra
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál se táhne ve Střední Americe od Mexika do Panamy i na ostrovech v Karibiku, v Jižní Americe od Venezuely do Peru. Druh byl zavlečen i do jižních států USA.
Ekologie: Roste v borových lesích a na narušených místech v stálezelených lesích v nadmořské výšce 400–1600 m.
Phytolacca icosandra
Popis: Vytrvalá přímá bylina vysoká 0,5–2 m. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–6 cm dlouhý; čepel je obvejčitá, eliptická až kopinatá, 6–18 cm dlouhá a 2–7,5 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná nebo drobně zubatá, na vrcholu zašpičatělá. Květenství 16–32(–42) cm dlouhý hrozen s pýřitým vřetenem; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé; kališních lístků je 5, jsou 2,5–3,2 mm dlouhé, bílé, zelenavé nebo červenofialové; korunní lístky chybějí; tyčinek je (11–)14–16 ve 2 kruzích; gyneceum tvoří 7–9 zcela srostlých plodolistů. Plod je kulovitá, 7–8 mm dlouhá bobule.
Phytolacca icosandraPhytolacca icosandra
Phytolacca icosandra
Phytolacca icosandra
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2014 (Kostarika, Volcán Barva).