Syn.: Phytolacca acuminata hort. ex Moq., Phytolacca icosandra var. fraseri Moq., Phytolacca macrostachya Willd. ex Moq., Phytolacca polystigma Benth. ex Moq., Phytolacca polystyla M. R. Schomb. ex Moq.
Čeleď: Phytolaccaceae R. Br. – líčidlovité
Phytolacca rivinoides
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se v rozsáhlém území od středního Mexika po Panamu, také roste na ostrovech v Karibiku, v Jižní Americe je rozšířen od Kolumbie až po sever Argentiny.
Ekologie: Roste ve vlhkých deštných nebo mlžných lesích, ale provází i druhotná, narušená stanoviště. Vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.
Phytolacca rivinoides
Popis: Vytrvalá bylina 0,8–3 m vysoká, často charakteru opíravé liány; stonky jsou křehké, růžové, rýhované. Listy jsou střídavé; řapík je 1,5–5 cm dlouhý; čepel je kopinatá, 9–23 cm dlouhá a 4–10 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je hrozen 10–70 cm dlouhý, s růžovým, lysým vřetenem; květní stopky jsou 5–13 mm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, 1,5–2,5(–3) mm dlouhé, bílé nebo růžové, po odkvětu opadávají; koruna chybí; tyčinek je 10–17, ve 2 kruzích; semeník úplně srůstá z 10–17 plodolistů. Plodem je tmavá, stlačeně kulovitá bobule dosahující 2–6 mm v průměru.
Phytolacca rivinoides
Phytolacca rivinoides
Phytolacca rivinoidesPhytolacca rivinoides
Phytolacca rivinoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 2. 2009 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja), a Věra Svobodová, dne 3. 4. 2017 (Kostarika, NP Tapantí).