PICEA SITCHENSIS (Bong.) Carrière – smrk sitka / smrek sitkanský

Syn.: Abies menziesii (Douglas ex D. Don) Lindl., Picea menziesii (Douglas ex D. Don) Carrière, Abies falcata Raf., Pinus sitchensis Bong., Abies sitchensis (Bong.) Lindl. et Gordon, Picea falcata (Raf.) J. V. Suringar
Česká jména: smrk sitka (Dostál 1950, Hejný 1988)
Slovenská jména: smrek sitkanský (Dostál 1950)
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Picea sitchensis

Rozšíření: Západní pobřeží Severní Ameriky – od jihu Aljašky až po severní Kalifornii. Byl zavlečen i na Nový Zéland (vyskytuje se dokonce na subantarktickém Campbellově ostrově).

Ekologie: Společně s douglaskou (Pseudotsuga menziesii) a zeravem obrovským (Thuja plicata) vytváří v nižších polohách mokrých říčních údolí lesy, vyskytuje se však i v horách – v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 900 m.

Picea sitchensis

Popis: Statný strom, 30–60(–80) m vysoký, s kmenem širokým až 5 m v průměru a korunou široce kuželovitou. Borka je červenohnědá, šupinovitá. Letorosty jsou lysé, jehlice 1–2 cm dlouhé, zploštělé, zašpičatělé, na líci tmavě zelené, na rubu modrozelené, se dvěma bílými proužky. Šišky jsou válcovité, převislé, světle hnědé, 5–10 cm dlouhé, s tenkými šupinami, které jsou na okraji zubaté. Pyl se tvoří od května do června.
Využití: Dřevo smrku sitky je ceněno ve dřevozpracovatelském průmyslu, používá se i k výrobě papíru. Do kultury se dostal v roce 1831, u nás poprvé v roce 1910. Vysazuje se v parcích, kde se uplatňuje jako krásná soliterní dřevina s široce kuželovitým habitem a šikmo odstálými konci větví. Objevuje se i v lesních kulturách. Snáší mokrá stanoviště, v mládí i zastínění, je však citlivý na pozdní mrazy.

Poznámka: Smrk sitka je národním symbolem amerického státu Aljaška.

Picea sitchensisPicea sitchensis
Picea sitchensis
Picea sitchensis
Picea sitchensis

Fotografovali Ladislav Kovář, dne 27. 3. 2011 (Česko, Průhonice); Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 7. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, French Beach).




.