Syn.: Dendrolirium flavescens Blume, Eria flavescens (Blume) Lindl., Eria zollingeri Rchb.f.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Pinalia flavescens

Rozšíření: Druh malesijské části jihovýchodní Asie, vyskytuje se na indonéských ostrovech Jáva a Sumatra (snad i na Borneu), objevuje se také v kontinentální části Malajsie.

Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a ve větvích stromů ve vlhkých tropických lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 2100 m.

Popis: Vytrvalá bylina s podlouhlými pahlízami, které se podobají stonkům a jsou 10–15 cm dlouhé, z jejich vrcholu vyrůstají až 3 listy. Ty jsou řapíkaté, podlouhle eliptické, až 17 cm dlouhé a 3,3 cm široké, celokrajné, špičaté, lysé. Květenství je hroznovité, 15–20květé; okvětní lístky jsou nazelenalé až nažloutlé s růžovými žilkami, vnější jsou vejčité, až 12 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou kratší, pysk je 3laločný, prostřední lalok je dolů zahnutý, až 5 mm široký, narůžovělý až načervenalý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní druhy čeledi vstavačovitých, je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: Donedávna býval tento druh obvykle řazen do velmi početného rodu Eria – bývalo k němu přiřazováno 238 druhů. Avšak ukázalo se, že tento rod je polyfyletický, takže po fylogenetické analýze (vydané v roce 2018) byl druh přeřazen k rodu Pinalia, k němuž je v současnosti započítáváno 171 druhů (POWO 2020). Ty se vyskytují v oblasti od Indie až po Japonsko a severovýchod Austrálie.

Pinalia flavescensPinalia flavescens
Pinalia flavescens

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).