PINANGA INSIGNIS Becc.

Syn.: Pinanga micronesica Kaneh., Pseudopinanga insignis (Becc.) Burret
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Pinanga insignis

Rozšíření: Areál se rozkládá na Filipínách, v Indonésii na Celebesu, zasahuje i do Mikronésie na Palau, kde roste na ostrově Babeldaob.

Ekologie: Součást nižšího stromového patra ve světlejších a mezických partiích tropických deštných lesů, zejména na podkladě tvořeném vulkanickými horninami.

Pinanga insignis

Popis: Jednotlivě rostoucí statná jednodomá palma, dorůstá výšky 5–10(–12) m; štíhlý kmen může dorůst do průměru 7–20(–30) cm, mívá charakteristické kruhové jizvy po odpadlých listech. Listy jsou nahloučené na vrcholu kmene; listové pochvy jsou až 1,5 cm dlouhé, tvoří typický válcovitý hnědofialový útvar; čepel je zpeřená, (1–)3–4,5 m dlouhá, obloukovitě prohnutá, lístky jsou čárkovitě kopinaté, až 80 cm dlouhé. Květenství vyrůstá pod listovými pochvami, je latovité, nicí, až 1 m dlouhé, tvořené i více než 7 větvemi; květy jsou uspořádány na vřeteni ve 2 řadách v trojicích, přičemž samičí květ vyrůstá vždy mezi 2 květy samčími; samčí květy jsou poměrně velké, asymetrické, mají miskovitý, mělce trojlaločný kalich, trojúhelníkovité, špičaté korunní lístky a mnoho tyčinek, pistillodium chybí; samičí květy jsou drobné, symetrické, mají srostlý kalich s širokými, překrývajícími se cípy, korunní lístky jsou blanité, staminodia chybějí, semeník je kulovitý, jednopouzdrý. Plody jsou elipsoidní peckovice 1,7–2,2(–2,6) cm dlouhé a 0,9–1,3 cm široké, červené, za plné zralosti téměř černé, na bázi s vytrvalým kalichem (útvar připomíná žalud) a na vrcholu se zbytky čnělky, pecka je tenká, přiléhá k semeni.

Využití: V kultuře ozdobná palma; její dřevo se používá ke stavbě příbytků.

Poznámka: Rod Pinanga je dosti početný, v současnosti je k němu započítáváno na 131 druhů.

Pinanga insignisPinanga insignis
Pinanga insignis
Pinanga insignis
Pinanga insignis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19., 23. a 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, u jezera Ngermid, Ngardmau, cesta k vodopádu Taki a Ngaremlengui, rezervace Ngermeskang).