Syn.: Pinellia browniana Dunn
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Pinellia cordata

Rozšíření: Roste v jihovýchodní Číně, od provincií An-chuej a Chu-pej na severu až po Fu-ťien a Kuang-si na jihu.

Ekologie: Vyhledává stinná a vlhká místa, roste kolem potoků, na vlhkých skálách nebo suťových lesích, v nadmořských výškách do 800 m. Kvete od března do června.

Popis: Rostlina se stlačeně kulovitou hlízkou o průměru 1–1,5 cm. Listy vyrůstají po 1–3, jejich řapíky jsou 12–25 cm dlouhé, zelené nebo nachové, čepel je jednoduchá, vejčitá až střelovitá, 4–25 cm dlouhá a 2–7,5 cm široká, na bázi srdčitá, na vrcholu zašpičatělá. Stopka květenství je kratší než řapík, 3,7–18 cm dlouhá; květenství je drobné, toulec je 4–7 cm dlouhý, vnější strana toulce je zelená, vnitřní strana zelená nebo tmavě hnědá (fialová); palice je 9–23 cm dlouhá, samičí část je až 12 mm dlouhá, samčí až 7 mm dlouhá; přívěsek je nápadně dlouhý, nachově naběhlý. Plody jsou vejcovité bobule.

Využití: Droga získaná z této pinellie se používá jako protizánětlivý prostředek u kožních infekcí, proti alergiím a věří se, že pomáhá i proti hadímu uštknutí.
Rostliny jsou značně variabilní co do velikosti a zbarvení. U běžně pěstovaných rostlin je list dlouhý kolem 5 cm, světle zelený, jsou ale i rostliny, které mají tmavě purpurovou spodní stranu listu. V poslední době se v nabídce zahraničních firem objevují kultivary, které mají listy až 20 cm dlouhé, tmavě zelené a nápadně bíle znamenané. Jsou to prvotřídní rostliny ozdobné listem. V místě, kde řapík nasedá na čepel, se vytváří pahlízka.

Poznámka: Rod Pinellia v současnosti zahrnuje 10 druhů (POWO 2018), všechny pocházejí z východní Asie. Gian Vincenzo Pinelli (1535–1601), po němž nese rod jméno, byl italským učencem.

Pinellia cordata
Pinellia cordata

Fotografováno ve dnech 7. 5. 2004 a 9. 5. 2005 (Česko, Praha, kultura).