Pinguicula vulgaris subsp. bohemica × Pinguicula vulgaris
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Pinguicula × dostalii

Pinguicula × dostalii

Rozšíření: Vyskytuje se výhradně v České republice. Tato tučnice je křížencem mezi tučnicí obecnou a tučnicí českou (tučnice česká je endemit České republiky). Vyskytuje se (nebo lépe řečeno se spíše už nevyskytuje) ve středním Polabí a Dolním Pojizeří, lidskou činností naleziště zanikají.
Ekologie: Tučnice vyhledává osluněná i polostinná slatiniště s vysokou hladinou spodní vody, roste od nížin po pahorkatiny (tučnice obecná zasahuje až do hor).
Popis: Tučnice je vytrvalá bylina a občas si svůj jídelníček vylepší hmyzem. Rostlinu tvoří přízemní růžice světle zelených „tučných“ listů, žlázky na listech vylučují trávící šťávu. Květní stvol je vysoký nejčastěji 7–16 cm. Květy jsou modrofialové s bělavou skvrnou, ostruha je krátká. Prostřední, mírně vykrojený lalok dolního pysku koruny delší a širší než oba postranní laloky. V současnosti se tento kříženec svými znaky spíše blíží k tučnici obecné.
Ohrožení a ochrana: Tučnice Dostálova není v Červeném seznamu ohrožených druhů uvedena, pro svou vzácnost i určitou unikátnost by však rozhodně zde zařazena být měla, jistě v kategorii kriticky ohrožených druhů (C1).
Pinguicula × dostalii
Fotografováno dne 19. 5. 2002 (Mělnická Vrutice).