Čeleď: Pinaceae Lindl. – borovicovité

Pinus canariensis

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů – vyskytuje se na ostrovech Tenerife, Gran Canaria, La Palma, El Hierro, také na ostrově La Gomera, zde je však zřejmě nepůvodní.

Ekologie: Roste ve výšce od 1000 až do 2000 m n. m., na ostrovech vytváří charakteristické lesní porosty. Největším z nich je oblast „Corona Forestal“ (s rozlohou skoro 47 tisíc hektarů), která obklopuje ze všech stran vulkán Pico del Teide, nejvyšší horu ostrova Tenerife.

Popis: Strom, 25–40 m vysoký, borka je červenohnědá, popraskaná, odlupující se. Na kmeni se tvoří četné výmladky (především po lesních požárech), jehlice jsou ve svazečcích po 3, u výmladků jsou šedomodré, později zelené, 15–30 cm dlouhé, ohebné, vytrvávají 1–3 roky. Šišky většinou jednotlivé, široce vejcovité, až 20 cm dlouhé, semena jsou obvejčitá.

Využití: Dřevo borovice kanárské patří mezi nejlepší borová dřeva, je tvrdé a trvanlivé, také příjemně voní. Bylo používáno k výstavbě lodí, na stavbách, ale i jako dřevo palivové. Zároveň je tento dekorativní druh oblíbeným stromem parků téměř všech subtropických oblastí světa.

Poznámka: Tento druh je nejvyšším druhem borovice Starého světa. Nejvzrostlejší exemplář o výšce 60 metrů byl nalezen u silnice severně od vesnice Vilaflor (jihozápad ostrova Tenerife).

Pinus canariensisPinus canariensis
Pinus canariensisPinus canariensis
Pinus canariensisPinus canariensis
Pinus canariensis

Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 29. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí Aguamansa), Gabriela Leugnerová, dne 20. 2. 2005 (výmladky: Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí kráteru Las Cañadas).