Syn.: Pinus montezumae var. hartwegii (Lindl.) Shaw, Pinus rudis Endl., Pinus donnell-smithii Mast., Pinus ehrenbergii Endl.
Čeleď: Pinaceae Lindl. – borovicovité
Systematické zařazení: Pinus L., podrod Pinus, sekce Pseudostrobus Endl., podsekce Ponderosae Loudon
Pinus hartwegii
Rozšíření: Pinus hartwegii je široce rozšířeným vysokohorským druhem v Mexiku a jižní Guatemale, odkud zasahuje do západního Hondurasu. Centrum rozšíření je na sopkách středního Mexika okolo 20. rovnoběžky. Na sever zasahuje kromě izolovaných výskytů v Sierra Madre Occidental do hor v jižní části státu Nuevo León a na jih státu Coahuila. Směrem na jih je druh rozšířen zvláště ve středu státu Oaxaca a Chiapas a na sopkách jižní Guatemaly.
Ekologie: Pinus hartwegii je výrazným dominantním druhem vysokých horských poloh, kde vytváří horní hranici lesních porostů, často rozptýlenou vlivem členitého terénu a místních podmínek. Výškový rozsah výskytu druhu je mezi (2000–)2500–3700(–4350) m. n. m. a je tak nejvýše vystupující americkou borovicí, které v tomto rekordu na světě konkuruje jen Pinus densata (se srovnatelným horním limitem) na Tibetském platu a jeho východních výběžcích. Pinus hartwegii se na dolní hranici svého výškového rozšíření často mísí s příbuznou Pinus montezumae a například na hoře Cerro Potosí v Nuevo León s Pinus stylesii a Pinus culminicola. Často však vytváří čisté porosty. Roste téměř na všech vysokých sopkách v oblasti areálu, a to na sopečných substrátech, ale také na vysokých vápencových masivech (např v Nuevo León).
Pinus hartwegii
Pinus hartwegii
Pinus hartwegii
Popis: Stromy dorůstající do 20 m, výjiměčně v nižších polohách až do 30 m, s přímým kmenem do 0,8–1 m v průměru, s tlustou borkou rozpraskanou obvykle do menších ploch; koruna relativně hustá, ve stáří zaoblená, kosterní větve zejména ve vyšších polohách silné. Výhony a větévky silné, tuhé, hustě pokryté svazky jehlic. Jehlice světle až sivě zelené, matné, tuhé, často mírně zakřivené, po (3)4–5(–6), nejčastěji 5 ve svazku, (6–)10–17(–22) cm dlouhé, 1–1,5 mm široké; pochvy jehlic zpočátku 1,5–3,5 cm dlouhé, vytrvalé. Šišky na velmi krátké stopce často v přeslenech po 3–6, obvykle úzce vejcovité, 7–12(–14) cm dlouhé, s hustými, relativně tenkými a ± ohebnými semennými šupinami; apofýzy často ploché nebo někdy vystouplé, u zralých šišek obvykle purpurově hnědé až černohnědé. Semena 5–6 mm dlouhá, s oddělitelným, 12–20 mm dlouhým křídlem.
Ohrožení a ochrana: Na lokalitách s masovým výskytem jsou mnohé porosty Pinus hartwegii často téměř nedotčené. Větší škody mohou způsobit plošné požáry (např na Cerro Potosí).
Využití: V nižších a dostupnějších polohách je Pinus hartwegii místy kácena pro své husté, pryskyřičnaté dřevo.
Pinus hartwegii
Pinus hartwegiiPinus hartwegii
Pinus hartwegii
Pinus hartwegii
Pinus hartwegii
Fotografováno ve dnech 6. 3. 1999 (Mexiko, Estado de México, sopka Nevado de Toluca), 12. 2. 2007 (Nuevo León, masiv Cerro Peña Nevada), 15. 2. 2007 (západní Nuevo León, Cerro Potosí), od 2. do 4. 3. 2007 (Puebla, jižní úpatí sopky Citlaltepetl) a 4. 3. 2007 (Mexiko, Estado de México, severozápadní úbočí sopky Popocatepetl).