Syn.: Heckeria peltata (L.) Kunth, Lepianthes peltata (L.) Raf. ex R. A. Howard, Peperomia peltata (L.) A. Dietr., Pothomorphe peltata (L.) Miq.
Čeleď: Piperaceae Giseke – pepřovníkovité

Piper peltatum

Rozšíření: Druh Střední Ameriky (od jižní Floridy a jižního Mexika po Panamu) a severu Jižní Ameriky (Kolumbie, Venezuela, Guyana, pacifická i amazonská část Ekvádoru, amazonská část Peru, severní a západní Brazílie). Byl zavlečen na Galapágy.

Ekologie: Roste v sekundárních tropických deštných lesích, na narušovaných stanovištích, při okrajích polí a pastvin, v křovinách, z přímořské zóny stoupá až do horských oblastí, zhruba do nadmořské výšky okolo 1400 m. Kvete po celý rok.

Piper peltatum

Popis: Polokeř až keř, 1–3 m vysoký. Větve jsou světle zelené, nody (3–)6–13(–16) cm dlouhé, rýhované, lysé. Listy mají řapíky 10–23(–35) cm dlouhé, na bázi pochvaté, lysé, čepele jsou štítnaté, v obrysu široce vejčité až skoro okrouhlé, (15–)18–34(–40) cm dlouhé a (13–)15–30(–34) cm široké, na bázi mělce srdčité až skoro uťaté, na vrcholu špičaté, na líci zelené, lesklé, na rubu světle zelené, na žilkách chlupaté, olysávající, žilnatina je dlanitá, s 8–15 hlavními žilkami. Květenství vyrůstají z úžlabí listů na stopkách 3–5 cm dlouhých, jsou okoličnatá, složená ze 4–10(–15) vzpřímených klasů, které jsou 7–11 cm dlouhé, každý klas je podepřen 2–3 cm dlouhým listenem; květy jsou velmi drobné, hustě nahloučené, přisedlé, bělavé, bez květních obalů, květní listeny jsou trojúhelníkovité nebo ve tvaru písmene U, 0,3 mm široké; tyčinky jsou 2, nitky jsou kratší než prašníky, pestík je vejcovitý, se 3 bliznami. Plodem je obvejcovitá bobule, až 0,5 mm dlouhá.

Využití: U tohoto pepřovníku se používají ponejvíce listy, které slouží v tradiční medicíně Jižní Ameriky jako diuretikum, antipyretikem, mají i protizánětlivé účinky.

Piper peltatum
Piper peltatum
Piper peltatum
Piper peltatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, ostrov Bastimentos).