Syn.: Achnatherum virescens (Trin.) Banfi, Galasso et Bartolucci, Milium virescens (Trin.) Borbás, Oryzopsis paradoxa subsp. virescens (Trin.) K. Richt., Oryzopsis virescens (Trin.) G. Beck, Urachne virescens Trin.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Piptatherum virescens

Rozšíření: Roste ve Francii, Itálii, v jižní části střední Evropy, na Balkáně, v Moldávii, na Krymu, v oblasti Kavkazu, Turecku a v severním Íránu. V České republice neroste, roste však na Slovensku, v Malých a Bílých Karpatech, v Ponitří, ve Slovenského krasu.

Ekologie: Roste ve světlých lesích, v lesních lemech, na křovinatých stráních, na lesních loukách, na pasekách, na půdách výhřevných, suchých, zásaditých. Kvete od května do června.

Piptatherum virescens

Popis: Vytrvalá, hustě trsnatá, bledě zelená tráva vysoká 50–100 cm. Stébla jsou přímá, listové pochvy jsou hladké, jazýček je uťatý, nanejvýše 0,5 mm dlouhý. Čepele listů jsou ploché, lysé, široké 4–7 mm. Květenstvím je rozkladitá lata s dlouhými tenkými křivolakými větvičkami nesoucími jednokvěté klásky, poněkud smáčklé. Plevy jsou dvě, vejčitě kopinaté, špičaté, bílozelené, nezřetelně 3–5žilné. Osina je tenká, bez chloupků, snadno opadavá, asi 15 mm dlouhá. Plodem je okoralá obilka.

Piptatherum virescens
Piptatherum virescens
Piptatherum virescens
Piptatherum virescens

Fotografováno dne 11. 5. 2019 (Slovensko, Malé Karpaty, mezi Velkým Plešivcem a Čachtickým hradem).