PITTOSPORUM CONFERTIFLORUM A. Gray – slizoplod

Syn.: Pittosporum cauliflorum H. Mann, Pittosporum cladanthum Sherff, Pittosporum halophiloides Sherff, Pittosporum lanaiense H. St. John
Česká jména: slizoplod (Presl 1846)
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité

Pittosporum confertiflorum

Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů (Oahu, Lanai, Maui a Hawaii). Spolu s druhem Pittosporum glabrum je nejrozšířenějším z 10 endemických havajských zástupců rodu Pittosporum.

Ekologie: Roste v suchých až vlhkých lesích, v nadmořských výškách od 180 až do 2200 m.

Pittosporum confertiflorum

Popis: Keř nebo malý strom dorůstající výšky 2–9 m. Větve jsou tuhé a přímé, listy nahloučené na koncích větví. Čepel listů je kožovitá, kopinatá až obkopinatá, na vrcholu špičatá nebo tupá, 7–30 cm dlouhá a 3–11 cm široká, zvrásněná podle hlavních žilek. Mladé listy jsou na obou stranách pokryty hnědavými chloupky (populace z Maui má bílé chloupky), později líc olysává a je lesklý. Květenstvím jsou husté hrozny 5–14 květů, terminální nebo axilární (u rostlin z Oahu vyrůstají přímo na spodních částech větví). Květy jsou obvykle oboupohlavné (zatímco většina druhů rodu Pittosporum má jednopohlavné květy), krátce stopkaté, kalich je hustě pokrytý hnědými chloupky, koruna je trubkovitá, 5četná, asi 1,3–2,3 cm dlouhá, krémově bílá. Plodem jsou žebernaté tobolky s hrbolatým povrchem, 2–3 cm dlouhé; ve zralosti jsou hnědé s oranžovou až červenou vnitřní vrstvou s 30–50 hnědočernými semeny, 4–8 mm dlouhými.

Využití: Havajci používali dřevo při výrobě kánoí a rozdrcený obal plodů k léčbě vředů.

Pittosporum confertiflorum
Pittosporum confertiflorum
Pittosporum confertiflorum

Fotografováno dne 14. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Lyon Arboretum).