PLANTAGO ARGENTEA Chaix – jitrocel / skorocel

Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Plantago argentea

Rozšíření: Areál se táhne od Pyrenejí přes jižní část Alp a pohoří na Balkáně až do Řecka a rumunských Karpat, na asijském kontinentě roste v Turecku.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých travnatých svazích, převážně na vápencovém podloží. Lokality leží v nadmořské výšce 200–2000 m.

Plantago argentea

Popis: Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů; stvol s 6–12 podélnými rýžkami dorůstá výšky 20–50 cm. Listy jsou čárkovitě kopinaté, (4–)10–30 cm dlouhé a 0,5–1,5(–2) cm široké, souběžně žilkované, celokrajné, krátce přitiskle, někdy až hedvábitě chlupaté. Květenství je hustý klas 0,5–2 cm dlouhý; květy jsou drobné, alespoň vnější kališní lístky jsou přitiskle chlupaté, korunní cípy jsou 1,5–2,5 mm dlouhé; tyčinky nesou bílé prašníky. Plody jsou tobolky 3–4 mm dlouhé.

Záměny: Vzhledem připomíná jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), od nějž se liší jednotlivě rostoucími růžicemi, jemně chlupatými listy a stvolem s větším počtem jemných rýžek.

Ohrožení a ochrana: V Maďarsku je tento druh jitrocele chráněn zákonem.

Plantago argentea
Plantago argenteaPlantago argentea
Plantago argentea

Fotografováno ve dnech 19. 5. 2016 (Albánie, qark Skhodër, Prokletije, Bogë) a 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).