PLANTAGO BARBATA G. Forst. – jitrocel / skorocel

Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Plantago barbata

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky. Roste v Argentině v provinciích San Juan, Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, v Chile od regionu Atacama až po region Magallanes. Také se vyskytuje na Ohňové zemi, na ostrovech Diego Ramíreze a na Falklandách. Morfologicky značně variabilní druh, v areálu se rozlišuje pět poddruhů.

Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké písčiny a štěrkové náplavy podél vodních nádrží, toků i na pobřeží, vstupuje i na vlhké skalky a okraje rašelinišť. Vystupuje až do nadmořské výšky 3600 m.

Plantago barbata

Popis: Vytrvalá bylina, 1,5–15(–30) cm vysoká, někdy vytváří poduškovité polštáře. Listy tvoří přízemní růžici, bývá jich 6–58, jsou střídavé, čárkovité až vejčité, 0,5–2,5(–4) cm dlouhé a 0,1–3,5 cm široké, lysé nebo chlupaté, na bázi pozvolna zúžené, celokrajné nebo oddáleně nepravidelně zubaté, na vrcholu tupé, vzácněji špičaté, špičky jsou zelené. Rýhovaný stvol nese klas 0,3–1,6 cm dlouhý, s 1–12 květy; listeny jsou vejčité, 1,5–2,8 mm dlouhé; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou vejčité, 2,1–3,3 mm dlouhé, tupé až tupě špičaté; korunní trubka je 2–2,8 mm dlouhá, cípy vejčité, 1,1–1,5 mm dlouhé, špičaté; tyčinky jsou 4; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou elipsoidní tobolky 2,7–4,5 mm dlouhé, s 5–8 semeny.

Plantago barbata
Plantago barbata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 23. 11. 2014 (Chile, reg. Araucanía, Parque nacional Huerquehue).