Syn.: Plantago fuscescens Jord.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago atrata subsp. fuscescens
Rozšíření: Areál poddruhu zahrnuje jihozápadní Alpy ve Francii a Itálii, v hřebeni Apenin zasahuje až do skupiny Pollino v provincii Basilicata na jihu poloostrova. Výskyt ve Švýcarsku i v jižních Alpách je nejistý. Další poddruhy tohoto druhu se vyskytují v horských oblastech Evropy, zejména v Alpách, Karpatech a na Balkáně.
Ekologie: Provází horské louky a pastviny na mělkých kamenitých půdách, zejména na vápencových podkladech v nadmořských výškách 1000–2500 m.
Plantago atrata subsp. fuscescens
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 15–40 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou čárkovité až kopinaté, 10–30 cm dlouhé a 0,8–1,4 cm široké, 5–7žilné, na obou stranách odstále chlupaté. Na stvolu se vytváří hustý oválný koncový klas 1–2 cm dlouhý a 0,8–0,9 cm široký; listeny jsou téměř okrouhlé až ledvinité, 4–5,5 mm dlouhé, na kýlu brvité; kališní lístky jsou volné, téměř stejné, kýlnaté; korunní cípy jsou kopinaté; prašníky jsou 3–3,5 mm dlouhé; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou tobolky; semena bývá obvykle jen jediné.
Poznámka: Hlavním znakem tohoto poddruhu jsou odstále chlupaté listy a delší prašníky.
Plantago atrata subsp. fuscescensPlantago atrata subsp. fuscescens
Plantago atrata subsp. fuscescens
Fotografovala Alena Vydrová, dne 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Campo Imperatore).