Syn.: Plantago lanceolata subsp. leiopetala (Lowe) Bornm.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago leiopetala

Plantago leiopetala

Rozšíření: Endemit Makaronésie, vyskytuje se jen na portugalské Madeiře a přilehlém ostrově Porto Santo.
Ekologie: Roste na skalách a útesech severního pobřeží Madeiry a na nejvyšším vrcholu ostrova Porto Santo. Kvete od března do června.
Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je zkrácená, přímá, dřevnatějící, nanejvýše 6 cm dlouhá, pokrytá bílými chlupy. Listy jsou nahloučené v růžici na vrcholu lodyhy, jsou kopinaté, jednoduché, plynule v řapík zúžené, až 21 cm dlouhé, lysé nebo olysalé, s výraznou souběžnou žilnatinou. Květenství je klasnaté, jen 1–3 cm dlouhé, stvol je však až 30 cm dlouhý, přímý nebo vystoupavý, kališní lístky jsou obvykle lysé, korunní cípy jsou 2,1–3 mm dlouhé. Plodem je tobolka.
Záměny: Na Madeiře roste ještě další podobný endemický druh jitrocele Plantago malato-belizii, který se odlišuje listy širšími, vždy výrazně chlupatými, jeho květenství je hlávkaté. Tento druh roste vzácně jen v centrální horské části Madeiry.
Plantago leiopetala
Plantago leiopetala
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Jardín Botánico Viera y Clavijo – Tafira).