Syn.: Plantago brunnea Morris, Plantago fastigiata Morris, Plantago gooddingii A. Nelson et Kennedy, Plantago insularis Eastw., Plantago ispaghula Roxb. ex Fleming, Plantago mauritii Sennen, Plantago minima A. Cunn.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago ovata
Rozšíření: Původní pravděpodobně v Makaronésii, jižní části Mediteránu, na Arabském poloostrově, v jižním Íránu a v Pákistánu. Zavlečen do jihovýchodní Číny a madreanské oblasti Severní Ameriky.
Ekologie: Suchá, písčitá i jílovitá narušovaná místa, nejen na pobřeží. Preferuje bohatší půdy, nitrofilní.
Plantago ovata
Popis: Jednoletá bylina, někdy i vytrvalá, s přízemní růžicí listů, dorůstající maximálně do 20 cm výšky. Listy čárkovité, 20–60 mm dlouhé a 1–2 mm široké, jemně chlupaté, celokrajné nebo i zubaté. Květenství ve vejcovitém klasu, s širokými listeny, kališní lístky 2,5 × 1,5 mm, nesrostlé, kýlnaté, s jedním středním žebrem, korunní lístky srotlé do trubky, lysé, 2,5–3,5 mm. Plodem je tobolka do 3 mm velká, s dvěma semeny.
Využití: Druh se pěstuje v některých oblastech USA, v Brazílii a především Indii. Sbírají se zralá semena a osemení. Je jedním ze skupiny druhů, které se používají pro výrobu vlákninového doplňku stravy „Psyllium“.
Plantago ovata
Plantago ovata
Fotografováno dne 19. 3. 2006 (Kanárské ostrovy, Lanzarote, poblíž Teguíse), 8.3. 2005 (Fuerteventura, duny u Corraleja).