Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago reniformis
Rozšíření: Areál zahrnuje nevelkou oblast na Balkáně v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Srbsku, Kosovu, Albánii a Řecku.
Ekologie: Provází travnatá a často i poněkud narušená místa v horských lesích v nadmořských výškách 1500–2300 m, často provází porosty borovice Pinus heldreichii.
Plantago reniformis
Popis: Vytrvalá bylina; stvol délkou přesahuje listy, je rýhovaný, dole téměř lysý, výše přitiskle chlupatý. Listy tvoří přízemní růžici, jsou řapíkaté, čepel je vejčitá až téměř okrouhlá, 5–17(–30) cm dlouhá a 2,5–10 cm široká, víceméně kadeřavě chlupatá, na bázi uťatá až srdčitá, nepravidelně zvlněná nebo vroubkovaná. Stvol nese hustý válcovitý klas 2–6 cm dlouhý a 0,5–1 cm široký; listeny jsou vejčitě kopinaté, 2–2,5 mm dlouhé, chlupaté; kališní lístky jsou volné, 2–2,5 mm dlouhé, téměř lysé, hnědozelené nebo nachové, s blanitým okrajem, jejich cípy jsou skoro stejné; koruna je 3–3,5 mm dlouhá, lysá, cípy jsou vejčité až vejčitě kopinaté, 1–1,5 mm dlouhé; tyčinky jsou vyniklé, 4–8 mm dlouhé; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou tobolky asi 3 mm dlouhé, lysé; semena bývají 2.
Plantago reniformis
Plantago reniformis
Fotografováno dne 19. 5. 2016 (Albánie, Prokletije, Bogë).