PLANTAGO SARDA C. Presl – jitrocel / skorocel

Syn.: Plantago humilis subsp. insularis (Godr.) Kerguélen et Lambinon, Plantago insularis (Godr.) Briq., Plantago subulata proles insularis (Godr.) Rouy, Plantago subulata var. sarda (C. Presl) Pilger
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Plantago sarda

Rozšíření: Západomediteránní druh, vyskytuje se pouze na ostrovech Korsika a Sardinie.

Ekologie: Stanovištěm jsou horské pastviny na kyselém, převážně žulovém podloží, v nadmořských výškách od 1200 do 2700 m.

Plantago sarda

Popis: Nízký polokeřík, na bázi bohatě větvený, tvoří kompaktní polokulovité polštářky o průměru 10–50 cm; větvičky na konci nesou hustou růžici listů; stvoly dorůstají délky 3–10 cm. Listy jsou čárkovité, 2–4(–6) cm dlouhé, po celé délce 1–2 mm široké, slabě žlábkovité, na vrcholu špičaté. Květenství je hustý klas 1–2 cm dlouhý a 3–4 mm široký; květy jsou drobné, s kalichy 2–3 mm dlouhými; tyčinky jsou vyniklé. Plody jsou drobné kulovité tobolky.

Poznámka: Patří do nedostatečně prozkoumaného okruhu Plantago subulata, který se vyskytuje ve více samostatných ostrůvcích od Maroka po Balkán; v každé oddělené arele lze pozorovat specifickou kombinaci znaků, která umožňuje hodnocení na úrovni od variety až po samostatné druhy. Korsické rostliny s chudokvětými klasy jsou některými badateli také hodnoceny na úrovni samostatného druhu; pak se k nim vztahuje jméno Plantago insularis.

Plantago sarda
Plantago sarda
Plantago sarda

Fotografovali Gianmaria Bonari a Vít Grulich, dne 4. 6. 2018 (Francie, Korsika, Lozzi).