Syn.: Plantago australis subsp. subnuda (Pilg.) Rahn, Plantago durvillei subsp. subnuda (Pilg.) Pilg.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Plantago subnuda
Rozšíření: Druh pacifického pobřeží Severní Ameriky, vyskytuje se v pobřežním pásmu amerických států Washington, Oregon a Kalifornie, zasahuje i na Kalifornský poloostrov až do mexického státu Baja California Sur.
Ekologie: Roste na pobřežních srázech, na vlhkých loukách a v mokřinách, v mokrých roklích a příkopech, i na slaných půdách, stoupá do nadmořské výšky okolo 300 m. Kvete od května do září.
Plantago subnuda
Popis: Vytrvalá bylina s listy v přízemní růžici eliptickými až obkopinatými, 10–40 cm dlouhými a 1,5–8 cm širokými, na bázi na dosti široký řapík sbíhavými, celokrajnými nebo drobně oddáleně zubatými, řídce chlupatými, s 5–7 souběžnými žilkami. Stvoly jsou přímé nebo poněkud zakřivené, až 50 cm dlouhé, chlupaté, zakončené úzce válcovitým klasnatým květenstvím 8–30 cm dlouhým; listeny jsou drobné, kratší než kalich, chlupaté; kališní cípy jsou úzce eliptické; květy jsou jednopohlavné, samčí jsou v květenství nad samičími, korunní lístky samičích květů jsou přímé, u samčích odstálé, kopinaté, zhruba 3 mm dlouhé, špičaté; tyčinky jsou 4. Plody jsou tobolky.
Plantago subnuda
Plantago subnuda
Plantago subnuda
Plantago subnuda
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2017 (USA, Oregon, Cape Perpetua).