Syn.: Habenaria orbiculata (Pursh) Hook., Habenaria orbiculata (Pursh) Torr., Lysias orbiculata (Pursh) Rydb., Orchis orbiculata Pursh
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Platanthera orbiculata
Rozšíření: Severoamerická orchidej, areál se táhne od jižní Aljašky po Skalisté hory, na jih v USA po Wyoming, na východě od Saskatschewanu po Newfloundland, na jih zasahuje v horách do Tennessee a Severní Karolíny.
Ekologie: Terestrická rostlina, roste v mezických až vlhkých a rašelinných jehličnatých nebo opadavých lesích. Vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Platanthera orbiculata
Popis: Vytrvalá bylina s hlízovitými, vřetenovitými kořeny, vysoká 17–60 cm. Na bázi lodyhy vyrůstá pár nestejně velkých listů s široce vejčitou, eliptickou nebo až téměř okrouhlou čepelí 5–21 cm dlouhou a 3–22 cm širokou; listeny na lodyze jsou drobné, pochvovité, v počtu 1–6. Květenství je volný nebo hustý hrozen; vnější okvětní lístky jsou nazelenalé, 2 postranní odstávají šikmo dolů, horní tvoří přílbu, vnitřní okvětní lístky jsou bílé, 2 postranní jsou srpovitě zahnuté, spodní tvoří čárkovitý, 0,7–1,7 cm dlouhý a 1–2,5 mm široký, víceméně rovný pysk, ostruha je úzce kyjovitá, 1,4–2,7 cm dlouhá; sloupek směřuje dopředu; brylky jsou 3–4,5 mm dlouhé; spodní semeník je válcovitý, 1–2,6 cm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V několika státech USA je tento druh uveden v seznamech ohrožených rostlin (Connecticut, Indiana, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee), je chráněn také úmluvou o mezinárodním obchodu CITES.
Platanthera orbiculataPlatanthera orbiculata
Platanthera orbiculata
Platanthera orbiculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Whiteswan Lake Provincial Park, Alces Lake).