PLATANUS ×HISPANICA Mill. ex Münchh. – platan javorolistý

Syn.: Platanus acerifolia (Aiton) Willd., Platanus hybrida Brot., Platanus orientalis var. hispanica (Mill. ex Münchh.) Bean, Platanus orientalis var. acerifolia Aiton
Čeleď: Platanaceae T. Lestib. – platanovité

Platanus hispanica

Rozšíření: Zřejmě kříženec druhů Platanus occidentalis a P. orientalis. V dendrologické literatuře se však objevují i názory, že P. ×hispanica je vlastně potomkem nebo derivátem vyhynulého třetihorního druhu P. aceroides (Goepp.) Heer.
V současnosti je platan javorolistý vysazován prakticky v celé Evropě (mimo severní oblasti), objevuje se i v Severní Americe, ve východní Asii nebo na jihovýchodě Austrálie. U nás je poprvé uváděn v roce 1804 v Novodvorského soupisu rostlin pěstovaných v pražské zahradě hraběte Malabaila de Canal. Nelze vyloučit, že v zahradnickém sortimentu byl platan javorolistý vlastně už o něco dříve – poprvé byl platně popsán v roce 1770.

Ekologie: Teplomilná a světlomilná dřevina, namrzá zcela výjimečně, choulostivější jsou hlavně mladé stromky. Dobře roste na hlubších čerstvých půdách s vyšší hladinou spodní vody. Je to dlouhověká dřevina.

Popis: Opadavý strom dorůstající výšky až okolo 40 m, se širokou korunou a silným kmenem. Borka starších stromů je složená z několika vrstev o různé barvě, postupně se odlupuje, čímž kmen získává velmi charakteristický vzhled. Listy jsou řapíkaté, listová čepel je (3–)5(–7)klaná, zhruba do poloviny členěná, 15–28 cm dlouhá a 17–28 cm široká, v dospělosti jen na rubu na žilkách chlupatá, na bázi vykrojená až klínovitá, délka středního laloku je o málo větší než jeho šířka. Plodenství je ježaté, dosahuje průměru 2,5–3,5 cm, vyrůstá na stopkách po (1–)2(–3) kusech.

Využití: Dřevo platanů se využívá v truhlářství. Zároveň je to hodnotná sadovnická dřevina, která nachází uplatnění v parcích, velkých zahradách i uličním stromořadí. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší barvou listů či habitem koruny.

Ohrožení a ochrana: Řada starých platanů javorolistých byla prohlášena stromy památnými a je chráněna. Patří k nim třeba několik stromu pražských (platan u Lennonovy zdi, na Karlově náměstí, na Kampě, v Zahradě Kinských), brněnských (v Lužánkách, pod Petrovem, u Zvonařky), najdeme je i v městech dalších (např. Kolín, Lysá nad Labem, Poděbrady, Roztoky aj.).

Poznámka: K rodu Platanus je v současnosti řazeno 10 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v Eurasii (od jihovýchodní Evropy po Pákistán a také v Indočíně) a v Severní Americe (od jihovýchodní Kanady po Guatemalu).

Platanus hispanicaPlatanus hispanica
Platanus hispanica

Fotografoval Lubomír Rak, v červnu a září 2006 (Česko, Praha-Smíchov, Zahrada Kinských).