Syn.: Platycerium bifurcatum var. hillii (T. Moore) Domin
Česká jména: parožnatka (Mareček1999)
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité
Platycerium hillii
Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie, vyskytuje se na severovýchodě státu Queensland, zřejmě také na Nové Guinei, kam byl snad z Austrálie zavlečen. Rod zahrnuje asi 18 druhů, které se vyskytují v Africe, tropické Asii, Austrálii i Jižní Americe. V Austrálii jsou zastoupeny 4 druhy. Samotný druh Platycerium hillii je někdy hodnocen jen jako varieta druhu Platycerium bifurcatum.
Ekologie: Tropická epifytní kapradina rostoucí v deštných lesích obvykle na kmenech stromů, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky 600 m.
Platycerium hillii
Popis: Kapradina s krátkým oddenkem a s nápadně dvojtvarými listy. Sterilní bazální listy jsou okrouhlé až ledvinovité, 15,5–36 cm dlouhé, alespoň 15–26 cm široké, celokrajné, na horním okraji mírně zvlněné, pevně přitisklé k podkladu, záhy hnědnoucí. Fertilní zelené listy jsou vzpřímené, 23–90 cm dlouhé a až 60 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu se rozšiřující a vidličnatě dělené, rozdělují se zhruba v horní třetině listu, vrcholové segmenty jsou podlouhlé, 1–6 cm široké, tmavě zelené, lysé nebo téměř lysé. Sporangia pokrývají většinu rubu koncových segmentů zelených listů, výtrusy jsou 40–52,5 µm dlouhé a 20–35 µm široké.
Využití: Parožnatky jsou oblíbenými pokojovými rostlinami, pěstují se v květináčích i závěsných nádobách, ve sklenících také na kmenech. Vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a teploty pokojové.
Platycerium hillii
Platycerium hillii
Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River – Dave Kimble’s Rainforest Photo Catalogue).