Syn.: Campanula glauca Thunb., Campanula grandiflora Jacq., Platycodon autumnalis Decne., Platycodon chinensis Lindl. et Paxton, Platycodon glaucus (Thunb.) Nakai, Wahlenbergia grandiflora (Jacq.) Schrad.
Česká jména: boubelka velkokvětá (Mareček 1999)
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Platycodon grandiflorus
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východní Číně (od severovýchodního Jün-nan na jihu až po Chej-lung-ťiang na severu), v Koreji a Japonsku, také na ruském Dálném východě.
Ekologie: Roste na křovinatých stráních i v lesních lemech, na výslunných loukách a pastvinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s mrkvovitým kořenem a lodyhou přímou, 20–120 cm dlouhou, obvykle jednoduchou, jen v horní části větvenou, lysou, vzácněji i chlupatou. Listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, buď v přeslenech po 3–4, anebo vstřícné či střídavé, kopinaté až vejčité, 20–70 mm dlouhé a 5–35 mm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, na okraji pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé, jen na rubu na žilkách někdy chlupaté. Květy jsou stopkaté, poměrně velké, 5četné; poupata jsou nápadně nafouklá, vzpřímená; kališní cípy jsou trojúhelníkovité; koruna je miskovitá až zvonkovitá, s 5 cípy, modrá nebo purpurová, vzácně i růžová nebo bílá, dosahuje 15–45 mm v průměru; tyčinek je 5, prašníky jsou delší než nitky, blizna je 5ramenná. Plodem je kulovitá až obvejcovitá 5pouzdrá tobolka, až 25 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená zahradní rostlina s velkými květy, které připomínají zvonky. V kultuře se pěstuje v několika formách a kultivarech, které se odlišují výškou rostliny i barvou květů. Kořen rostliny je využíván také ve východoasijské kuchyni a tradiční medicíně.
Poznámka: Rod je monotypický.
Platycodon grandiflorus
Platycodon grandiflorus
Platycodon grandiflorus
Platycodon grandiflorus
Platycodon grandiflorus
Platycodon grandiflorus
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).