Syn.: Platystele brasiliensis Brade, Platystele lancilabris var. oxyglossa Schltr., Platystele pygmaea (Hoehne) Pabst, Platystele schulzeana (Schltr.) Garay, Pleurothallis lancilabris var. oxyglossa (Schltr.) C. Schweinf., Pleurothallis oxyglossa Schltr., Pleurothallis pygmaea Hoehne, Pleurothallis schulzeana Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Platystele oxyglossa
Rozšíření: Druh dosti široce rozšířený v tropech Nového světa, vyskytuje se od jižního Mexika až do Bolívie a Brazílie. Ze všech druhů rodu má zřejmě největší areál.
Ekologie: Epifytická orchidej, roste ve vlhkých tropických deštných nebo mlžných lesích, vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m.
Platystele oxyglossa
Popis: Droboučká vytrvalá trsnatá bylina s krátkými výběžky, bez hlíz; z oddenku vyrůstají 1–3 mm dlouhé větvičky, obalené 2–3 tenkými pochvami, nesoucí jediný list. Listy jsou krátce řapíkaté, přímé, eliptické až obvejčité, 8–25 mm dlouhé a 3–5 mm široké, kožovité, na bázi klínovité, na vrcholu většinou tupé. Květenství je řídký postranní, často zprohýbaný, až 4 cm dlouhý hrozen; okvětní lístky jsou průsvitně žlutozelené, často s načervenalým nádechem, zejména podél střední žilky, úzce kopinaté, špičaté, vnější okvětní ístky jsou 2–5 mm dlouhé, vnitřní 1,5–3,5 mm dlouhé; pysk je vejčitý, 1,2–2 mm dlouhý, červený, hnědavý nebo zelenavý; sloupek je 0,5–0,8 mm dlouhý; spodní semeník je 0,3–0,6 mm dlouhý. Plodem je droboučká tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Druhy rodu Platystele patří k nejdrobnějším orchidejím na světě, některé z nich nedosahují ani velikost 1 cm. Do rodu náleží celkem asi 75 druhů.

Platystele oxyglossa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Cartago: Jardin botanico Lankester; rostlina v kultuře).