Syn.: Germanea pachystachya Briq., Isodon calycinus (Benth.) H. W. Li, Plectranthus calycinus var. pachystachyus (Briq.) T. Cooke, Plectranthus pachystachyus Briq., Plectranthus pyramidatus Gürke, Rabdosia calycina (Benth.) Codd, Rabdosiella calycina (Benth.) Codd
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Plectranthus calycinus

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (od východu provincie Eastern Cape přes KwaZulu-Natal až po Limpopo), zasahuje také do Lesotha a Svazijska.

Ekologie: Roste v travnaté vegetaci na horských svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m.

Plectranthus calycinusPlectranthus calycinus

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 60–150 cm dlouhou, v průřezu hranatou, chlupatou. Listy obvykle vyrůstají v 3–4četných přeslenech, jsou jen krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté až podlouhle vejčité, až 55 mm dlouhé a 40 mm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované, na vrcholu špičaté, svraskalé, na líci řídce chlupaté, na rubu chlupaté až plstnaté, se 3–6 páry vedlejších žilek. Květenství je až 35 cm dlouhé, složené z lichopřeslenů, které vyrůstají v úžlabí kopinatých listenů; kalich je zvonkovitý, asi 2 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy jsou zhruba stejně dlouhé jako trubka, stejné, špičaté; koruna je až 9 mm dlouhá, 2pyská, bělavá s nachovým dolním pyskem, vně chlupatá, trubka je na bázi výrazně vakovitá, níže stažená, horní pysk je asi 2,5 mm dlouhý, 4laločný, dolní pysk je člunkovitě vydutý, asi 3,5 mm dlouhý. Plody jsou tvrdky.

Plectranthus calycinus
Plectranthus calycinus
Plectranthus calycinus
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, NP Royal Natal Park, okolí Sentinelu) a 13. 4. 2012 (Drakensberg, KwaZulu-Natal, Cathedral Peak).