Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Plectranthus saccatus
Rozšíření: Druh pobřežních oblastí východní části Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích Eastern Cape a KwaZulu-Natal. Byl zavlečen i na Nový Zéland (North Island).
Ekologie: Roste na přistíněných a skalnatých lesních stanovištích a v lesních lemech.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou vystoupavou až přímou, až 120 cm dlouhou, na bázi dřevnatou, někdy červeně naběhlou a jemně chlupatou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce vejčité, kosníkovité až skoro kosočtverečné, na bázi klínovité, na okraji hrubě pilovité, na rubu žláznaté. Květy vyrůstají v lichopřeslech ve zdánlivých hroznech; listeny jsou dobré, listům nepodobné; kalich je trubkovitý, kališní cípy jsou nestejně dlouhé; koruna je 2pyská, nafialovělá, někdy i bílá, 13–30 mm dlouhá, korunní trubka je dole vakovitě rozšířená. Plody jsou tvrdky.
Využití: V našich klimatických podmínkách se občas pěstuje jako nepravá letnička nebo jako interiérová okrasná rostlina.
Poznámka: Rod Plectranthus je velmi početný, v současnosti zahrnuje asi 325 druhů. Všechny pocházejí z tropických oblastí Starého světa, některé byly zavlečeny i na západní polokouli.
Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus
Plectranthus saccatus
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).