PLEIONE FORMOSANA Hayata

Syn.: Coelogyne formosana (Hayata) Yak. Kudo, Pleione bulbocodioides var. nivea (Fukuy.) S. S. Ying, Pleione hookerana f. nivea (Fukuy.) M. Hiroe, Pleione hui Schltr., Pleione pricei Rolfe
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Pleione formosana

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se na ostrově Tchaj-wan a v jihovýchodní Číně (v provincii Fu-ťien, zasahuje i na jihovýchod provincie Ťiang-si a do jižní části provincie Če-ťiang).

Pleione formosana

Ekologie: Roste terestricky, litofyticky nebo i epifyticky v horských lesích a lesních lemech, v nadmořských výškách od 600 až do 2500 m. Kvete od března do dubna.

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami vejcovitými, až 4 cm dlouhými a 3,7 cm širokými, z nichž vyrůstá jediný list, který se objevuje již v době květu, je eliptický až obkopinatý, 10–30 cm dlouhý a 3–7 cm široký, na bázi klínovitý, celokrajný, na vrcholu špičatý nebo tupý. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě (vzácněji i po 2) na stopkách 7–16 cm dlouhých; listeny jsou úzce kopinaté až eliptické, 22–40 mm dlouhé, špičaté; okvětní lístky jsou růžové, někdy i bílé, pysk je obvykle zbarvený jinak než ostatní okvětní lístky, bývá bělavý až nažloutlý, načervenale či nahnědle znamenaný; dorzální vnější okvětní lístek je úzce eliptický až obkopinatý, 42–57 mm dlouhý a 9–15 mm široký, špičatý, postranní vnější okvětní lístky jsou obkopinaté, mírně zahnuté, 40–55 mm dlouhé a 10–15 mm široké, špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou úzce kopinaté, 42–60 mm dlouhé a 10–15 mm široké; pysk je široce vejčitý, 40–55 mm dlouhý a 30–46 mm široký (není delší než vnější okvětní lístky), 3laločný, po okraji třásnitý, na vrcholu vykrojený, na ploše s podélnými žebry; sloupek je až 42 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Záměny: Poněkud podobným a rovněž jihovýchodočínským druhem je Pleione bulbocodioides, jehož pysk je obvykle zbarven stejně jako ostatní okvětní lístky.

Využití: Velmi často pěstovaný druh, v kultuře se objevuje v několika kultivarech.

Ohrožení a ochrana: Všechny orchideje – tedy i všechny druhy rodu Pleione – jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Poznámka: Rod Pleione v současnosti zahrnuje 23 akceptovaných druhů (POWO 2019), vyskytují se v jižní a jihovýchodní Asii, v pásu táhnoucím se od Himálaje přes severovýchodní Indii, Barmu, Thajsko, Indočínu a jihovýchodní Čínu až po Tchaj-wan.

Pleione formosana
Pleione formosana

Fotografováno dne 11. 5. 2006 (Česko, Morava, kultura).