Syn.: Acronia cardiothallis (Rchb. f.) Luer, Humboltia cardiothallis (Rchb. f.) Kuntze, Pleurothallis acutipetala Schltr., Pleurothallis costaricensis Schltr., nom. illeg., Pleurothallis schlechteriana Ames, Pleurothallis subulata Rolfe, Zosterophyllanthos cardiothallis (Rchb. f.) Szlach. et Kulak
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pleurothallis cardiothallis
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe od jižního Mexika do Panamy, přesahuje do Jižní Ameriky do Kolumbie a Ekvádoru.
Ekologie: Epifytický druh, stanovištěm jsou vlhké tropické stálezelené lesy v nadmořských výškách 300–2900 m, často v porostech pod vlivem mlh.
Popis: Spíše statnější vytrvalá trsnatá bylina vysoká 18–30 cm. Listy jsou 9–20 cm dlouhé a 6–8 cm široké, kožovité, na bázi hluboce srdčité, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Květy vyrůstají obvykle jednotlivě na 1–1,5 cm dlouhé stopce z báze srdčitého výkroje listu; okvětní lístky jsou žluté nebo zelenožluté, výjimečně i tmavočervené, horní vnější 10–18 mm dlouhý a 10–12 mm široký, 5žilný, postranní vnější jsou vzájemně srostlé, asi 15 mm dlouhé a 10–13 mm široké, 6žilné, vnitřní 2 okvětní lístky jsou úzké, 7–11 mm dlouhé a 2–3 mm široké, pysk je téměř čtvercový, 5–7,5 mm dlouhý a 4,5–6 mm široký, sytěji zbarvený, na okraji jemně brvitý; sloupek je asi 3 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Jako všechny orchideje je chráněn mezinárodní úmluvou o obchodování s přírodninami CITES.
Pleurothallis cardiothallis
Pleurothallis cardiothallis
Pleurothallis cardiothallisPleurothallis cardiothallis
Pleurothallis cardiothallis
Pleurothallis cardiothallis
Pleurothallis cardiothallis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Cartago-Paraiso, Jardin Botanico Lankester, rostlina z kultury), Jindřiška Vančurová, dne 10. 2. 2015 (Guatemala, depart. Baja Verapaz, Biotopo del Quetzal).