Syn.: Ancipitia crocodiliceps (Rchb. f.) Luer, Humboltia crocodiliceps (Rchb. f.) Kuntze, Pleurothallis arietina Ames, Pleurothallis microchila L. O. Williams, Pleurothallis nelsonii Ames
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Pleurothallis crocodiliceps
Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe v Kostarice a Panamě, v Jižní Americe roste od západní Venezuely přes Kolumbii a Ekvádor do Peru. Výskyt v jižním Mexiku (stát Chiapas) a v Guatemale je nejistý.
Ekologie: Epifyt, vyskytuje se v tropických deštných nebo mlžných lesích, v nadmořských výškách 900–1900 m.
Popis: Drobná trsnatá bylina, trojhranné lodyhy dorůstají délky 1–2,5 cm. List je jediný, řapíkatý, vejčitý, 6–12 cm dlouhý a 3–5,5 cm široký, na bázi srdčitý. Bílé nebo nažloutlé květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou; toulec je 1–1,5 cm dlouhý; vnější hřbetní okvětní lístek je kopinatý, 9–14 mm dlouhý a 3,5–4,5 mm široký, tupý; dva postranní vnější okvětní lístky srůstají v podobný kopinatý útvar 8–13 mm dlouhý a 4–5 mm široký, vydutý; vnitřní okvětní lístky jsou srpovité, 8–13 mm dlouhé a 1–2 mm široké, zaoblené anebo na průřezu zaobleně trojúhelníkovité; pysk je vejčitý, 1,5–2 mm dlouhý a široký, 3laločný, pýřitý, prostřední úkrojek je nejdelší, postranní jsou drobné, špičaté; sloupek je kratičký, válcovitý. Po odkvětu se tvoří tobolky.
Ohrožení a ochrana: Jako jiné orchideje druh chrání úmluva CITES o obchodu s přírodninami.
Poznámka: Neobvyklé druhové jméno crocodiliceps znamená krokodýlí hlava – zřejmě autorovi popisu rozevřený květ připomínal miniaturní hlavičku plazího predátora.
Pleurothallis crocodilicepsPleurothallis crocodiliceps
Pleurothallis crocodiliceps
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).